Udbina

Hrvatska vjernost o hrvatskim mučenicima i žrtvama komunističke vladavine

(Gospić, 27.8.2012.Z.R.) - Uoči proslave Dana hrvatskih mučenika na Udbini iz tiska je izišao 8. broj Hrvatske vjernosti, časopisa koji odnedavno osim što prati događaje oko gradnje Crkve hrvatskih mučenika na Udbini, postao je i časopis za hrvatski martirologij. Broj je sav posvećen međunarodnom znanstvenom skupu održanom u Zagrebu 25. i 26. travnja na temu „Hrvatski mučenici i žrtve iz vremena komunističke vladavine“. Glavni urednik časopisa je dr. Ante Bežen, odgovorni urednik je Gospićko-senjski biskup mons. dr. Mile Bogović a uredništvo još čine dr. Ivo Balukčić iz Odžaka u BiH i dr. Mario Jareb iz Zagreba.

Hrvatska vjernost na početku donosi detalj s izložbe literature o žrtvama komunizma, zatim komentar urednika dr. Bežena „povratak jugokomunističkih mjerila za žrtve“. Zatim slijede sažeti pregledi svih sudionika sa znanstvenog skupa. Hrvatska vjernost donosi i popis darovatelja za izgradnju Crkve hrvatskih mučenika, žrtvoslovnu kroniku Bosne i Hercegovine , kao i kolokvij o žrtvama Drugog svjetskog rata u Vrhbosanskoj nadbiskupiji. Višnja Starešina koja je članica Upravnog vijeća Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina donosi prikaz „Masovna grobišta na Medvednici i na području Velike Gorice“.