Udbina

Udbinski dekanat ponovno osnovan

Dekretom od 26. rujna 2012. gospićko-senjski biskup mons. Mile Bogović osnovao je Udbinski dekanat u skladu s prijedlogom Prezbiterskog vijeća. Iz Slunjskog dekanata izdvajaju se župe Plitvice i Korenica a iz Gospićkog Borićevac, Bunić, Gračac, Lovinac, Palanka, Podlapača, Ričice, Rudopolje, Sv. Rok i Udbina. Tako će ovaj dekanat imati 12 župa u kojima trenutačno pastoralno radi 6 svećenika. Neke od spomenutih župa postoje samo formalno jer nemaju vjernika (Palanka, Bunić, Rudopolje). Ovo je zapravo oživljavanje Udbinskog dekanata koji je do Drugog svjetskog rata imao 14.976 vjernika ali su katolici protjerani ili likvidirani u tijeku rata i poraća. Formiranjem Riječko-senjske nadbiskupije 1969. ovaj je dekanat dokinut i pripojen Gospićkom. U župe Gračac, Korenicu, Udbinu i Borićevac-Lapac doselili su nakon 1995. protjerani katolici iz Bosne koji su ovdje našli mjesto pod suncem. Dodatni razlog osnivanju dekanata je crkva hrvatskih mučenika na Udbini koja postaje hodočasničko mjesto. Izdvajanjem župa Plitvice i Korenica iz Slunjskog dekanata ovaj se dekanat smanjuje pa u njemu ostaje 9 župa sa šestoricom svećenika: Blagaj, Cvitović, Cetingrad, Lađevac, Slunj, Rakovica, Drežnik, Vaganac i Zavalje. Ovim Gospićko-senjska biskupija sada ima šest dekanata.