Udbina

Vojni biskup Jure Bogdan predvodio komemoraciju u čast Josipa Jovića na Plitvicama

Plitvic jović2016(Plitvice, 31.3.2016.) - U četvrtak 31. ožujka na Plitvicama je obilježena 25. obljetnica od smrti prve žrtve u Domovinskom ratu, hrvatskog policajca Josipa Jovića. Komemoraciju je predvodio vojni biskup u Hrvatskoj mons. Jure Bogdan u zajedništvu s vojnim biskupom iz BiH mons. Tomom Vukšićem, generalnim tajnikom Vojnog ordinarijata o. Jakovom Mamićem, s 28 vojnih i policijskih kapelana iz čitave Hrvatske na čelu s domaćin Ivanom Blaževcem kao i župnika župa Gospićko – senjske biskupije. Komemoraciju je uzveličao predsjednik Hrvatskog sabora akademik dr. Željko Reiner, prvi potpredsjednik Vlade RH, Tomislav Karamarko, ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić, ministara hrvatskih branitelja Tomo Medved, izaslanik predsjednice Republike Ante Deur kao i brojni pripadnici braniteljskih udruga, gradonačelnici i načelnici te župani.

Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća vojni biskup je izrekao molitvu odrješenja te poručio da u svijetlu nedavno proslavljenog Uskrsa odnosno Isusove žrtve i uskrsnuća promatramo i prvu žrtvu za slobodnu i neovisnu Hrvatsku Josipa Jovića. „Danas osjećamo poštovanje i sa zahvalnošću se sjećamo Josipa Jovića i svih poginulih hrvatskih branitelja, spominjemo se svih onih koji su ugradili svoje živote u temelje naše samostalnosti, neovisnosti i slobode. Što bi danas bilo od nas, gdje bismo završili da nije bilo Josipa velikog mnoštva njemu sličnih. Kao kršćanski vjernici svjesni smo da svaka žrtva u punini križa ima svoj smisao,“ zaključio je svoje obraćanje vojni biskup Jure Bogdan. U ime pripadnika akcije na Plitvicama za vrijeme koje je poginuo Josip Jović govorio je umirovljeni general i ratni zapovjednik Josip Lucić, a obratili su se i ostali državni dužnosnici.

Plitvice jović2016

Tags: Plitvice, Josip Jović