Udbina

Obraćanje biskupa Zdenka Križića pred Dan hrvatskih mučenika

tiskovna biskupiDragi hodočasnici u svetište Crkve hrvatskih mučenika na Udbini!

Predstavljam vam se kao novi biskup Gospićko-senjske biskupije koji je, uz ostalo, preuzeo brigu za Crkvu hrvatskih mučenika na Udbini i proslavu Dana hrvatskih mučenika. Ove godine Dan hrvatskih mučenika slavimo u subotu 27. kolovoza. Svečano misno slavlje počinje u 11 sati, a križni put s Krbavskog polja u 9 sati.

Misno slavlje ove godine predvodit će mons. dr. Jure Bogdan, vojni ordinarij u RH. Kao biskup, imenovan je predsjednikom Komisije HBK i BK BiH za hrvatski martirologij (njegov prethodnik u tome bio je biskup dr. Mile Bogović).

Kako vam je poznato, dosadašnji župnik i upravitelj Svetišta mons. Tomislav Rogić, imenovan je šibenskim biskupom, a na njegovo mjesto imenovao sam vlč. Josipa Šimatovića koji je i do sada na različite načine sudjelovao u proslavama Dana hrvatskih mučenika. Josip je bio župni vikar u katedralnoj župi u Gospiću i povjerenik za mlade u Gospićko-senjskoj biskupiji. Uz službu upravitelja Svetišta na Udbini, obnašat će i dalje službu povjerenika za mlade. Nastavit će rad svoga prethodnika mons. Rogića.

Uoči Dana hrvatskih mučenika bit će trodnevnica 24. – 26. kolovoza, koju će predvoditi don Božo Barišić, župnik iz Nina.

Prošle godine u CHM postavljen je i blagoslovljen oltarni reljef „Slava hrvatskih mučenika“, rad akademskog kipara Kuzme Kovačića. Ove godine na drugi dan trodnevnice nakon mise bit će kolaudacija novih orgulja u Crkvi hrvatskih mučenika koje je, većim dijelom, izradio i donirao mons. Juraj Jerneić. Treći dan trodnevnice bit će u znaku predstavljanja nove knjige o Svetištu: Crkva Hrvatskih mučenika - od ideje do ostvarenja.

Kroz proteklo vrijeme dogodile su se mnoge promjene, ali naš odnos prema hrvatskim mučenicima i prema njihovom Svetištu na Udbini, zacijelo, nije se promijenio i ne treba se mijenjati.

Zahvaljujući hrvatskom narodu i hodočasnicima, niknulo je svetište Crkve hrvatskih mučenika. Pokretači ideje i projekta nisu krenuli u gradnju sa zatvorenom financijskom konstrukcijom, nego s vjerom da će narod razumjeti poruku projekta. I nisu se prevarili. Nismo nikome ostali dužni. Dakako, sada idemo brzinom koju nam mogućnosti dopuštaju. Ostaje naime, još mnogo toga što projekt uključuje, u prvom redu uređenje kripte, križnog puta od Krbavskog polja do Crkve hrvatskih mučenika, a nećemo napustiti ni ideju Svehrvatskog groba na Krbavskom polju u koji će se posmrtni ostaci neidentificiranih žrtava, otkopani iz raznih jama i grobišta, dostojanstveno pokapati.

Ići ćemo korak po korak kako nam mogućnosti bodu dopuštale. Ono što nam je sada najvažnije jest to da Crkva hrvatskih mučenika postaje sve više svetište našega naroda, tj. sveto mjesto po molitvi i zahvalnosti Bogu koji nas je pratio kroz cijelu našu povijest i bio jamac našega opstanka. Znamo da je Udbina samo jedno od tolikih mjesta našeg stradanja, ali ona želi zagrliti i objedinjuje u sebi i sva tolika druga mjesta patnje našega naroda, i po molitvama hodočasnika prikazivati Bogu našu mučeničku povijest kao prinos Bogu i zalog naše bolje budućnosti. U tom smislu se radujemo svakoj molitvenoj duši koja će nam se pridružiti na proslavi u subotu 27 kolovoza.

biskup Zdenko Križić

Poslušajte i zvučni zapis ove poruke: