Udbina

Kalendar hrvatskih mučenika u znaku povijesti gradnje Crkve hrvatskih mučenika

kalendar naslovnica(Gospić, 29.8.2016.) - Gospićko-senjska biskupija je 12 godinu za redom izdala Kalendar hrvatskih mučenika koji je ove godine u znaku povijesti gradnje Crkve hrvatskih mučenika i proslava Dana hrvatskih mučenika. Time je nastavljena tradicija izdavanja vrlo vrijednih kalendara započetih još 2003. godine s temom Glagoljaškog blaga Like koju je biskupija izdala u suradnji s Maticom hrvatskom. Dvanaestlisni kalendar hrvatskih mučenika izdaje se od 2006. godine a teme su bile: 2006. Mučenici s hrvatskih prostora, 2007. Mučenički sjaj na licu Hrvatske, 2008. Vrednovanje mučeništva u hrvatskoj povijesti odnosno 10. obljetnica proglašenja blaženim kardinala Stepinca, 2009. Hrvatski križevi-simboli, 2010. Poruke hrvatskih mučenika, 2011. Hrvatski mučenici u Drugom svjetskom ratu i ranom poraću, 2012. Pape i Hrvati kroz povijest, 2013. Duhovno zajedništvo domovinske i iseljene Hrvatske, 2014. O govoru Crkve hrvatskih mučenika te 2016. o reljefu Slava hrvatskih mučenika.

Kalendar po mjesecima preko tekstova biskupa u miru Mile Bogovića prati sve momente vezane za gradnju Crkve hrvatskih mučenika od 9. rujna 2003. godine kada je službeno započela gradnja Crkve hrvatskih mučenika na Udbini i kada je obilježena 510. obljetnica Krbavske bitke, pa sve do 29. kolovoza 2015. kada je blagoslovljen oltarni reljef Slava hrvatskih mučenika kojim je praktički završena gradnja hrama na Udbini. Kalendar i ove godine prati spomendane hrvatskih mučenika i dragocjeno je štivo kojim se osim informacija o datumima dobivaju dragocjene informacije o nacionalnom svetištu Crkve hrvatskih mučenika na Udbini kao i predvoditeljima i porukama svih prethodnih proslava. Cijena kalendara je 10 kn a može se naručiti u Ordinarijatu u Gospiću ili u svetištu Crkve hrvatskih mučenika na Udbini. Autori ovogodišnje pripreme kalendara su uz biskupa Bogovića Zvonko Ranogajec i Josip Anušić.

Tags: Udbina, CHM