Udbina

Godišnjica Krbavskog boja i vojno hodočašće

udb vojno hodočašće2(Udbina, 9.9.2016.) - Današnji dan ušao je u kolektivno pamćenje hrvatskog puka. Na današnji dan 1493. na Krbavskom polju izginuo je “cvijet hrvatske mladosti”. Poraz hrvatske vojske od strane Turaka našao je odjeka u Europi. Ovaj datum nije prošao nezapažen oružanim snagama Republike Hrvatske. Danas su pripadnici kopnene vojske RH hodočastili na Udbinu i sjetili se svojih pređa koji su ginuli za slobodu. U 9.30 sati počeo je križni put u kojem je sudjelovalo više od 500 vojnika. Križni put je vodio mons. Tomislav Rogić, dosadašnji čuvar ovog svetišta na Udbini a odnedavno šibenski biskup. Tekstovi su nabijeni nadom i vjerom. Patnja, umiranje za druge nije gubitak sebe nego ljubavlju pobjeđujemo smrt.

Vojnici su se od Krbavskog polja penjali prema svetištu na brdu zaustavljajući se kod svake od 14 postaja. Bilo je impresivno vidjeti toliki broj vojnika ujedinjene u molitvi. U 10.30 počela je misa koju je predvodio vojni ordinarij mons. Jure Bogdan a pridružili su mu se biskup domaćin mons. Zdenko Križić, šibenski biskup mons. Tomislav Rogić i biskup u miru mons Mile Bogović. Oko njih su vojni kapelani koji s vojnicima dijele svakodnevnicu. Za novim orguljama svira i vodi zbor župnik vlč. Josip Šimatović. Biskup domaćin je pozdravio vojsku i časnike. Biskup Bogdan progovorio je o veličini žrtve za druge. Vojnici su sudjelovali u liturgiji, u čitanjima i posluživanju kod oltara. Na kraju je vojni dekan Mandura zahvalio svima koji su dali doprinos da ovo hodočašće uspije. A takvih je puno. Vojni orkestar je odsvirao hrvatsku himnu a rastali smo se pjesmom “Zdravo Djevo”. Bilo je ugodno i lijepo biti sudionik ovog hodočašća i misnog slavlja. Ponosni smo na našu vojsku koja uživa ugled u narodu. Ova je vojska nastavak one hrabre vojske koja je stoljećima branila svoja ognjišta i istovremeno branila Europu. U prvim redovima primijetili smo roditelje čiji su sinovi poginuli u Domovinskom ratu. Tako je Krbavska bitka zapravo našla nastavak u minulim stoljećima do domovinskog rata koji je okrenuo novu stranicu hrvatske povijesti. Naša vojska ne samo da je jamac sigurnosti građana ove zemlje nego ona sudjeluje u mnogim mirovnim akcijama. Naša vojska hodočasti svake godine u Lourdes gdje je prepoznata kao solidna vojska.

udb vojno hodočašće

Tags: Udbina, CHM, Crkva hrvatskih mučenika, vojno hodočašće