Gospić

Mala Gospa u Buniću

bunic 1(Bunić, 8.9.2017.) - Blagdan rođenja BDM svečano je proslavljen u župi Bunić, koja ovaj dan slavi kao svoj patron. Svečano misno slavlje predvodio je vlč. Mišel Grgurić, novoimenovani kancelar Gospićko-senjske biskupije i tajnik biskupa Križića, u koncelebraciji s župnikom Korenice i Bunića mons. Milom Čančarom i preč. Lukom Blaževićem, župnikom Ličkog Osika.

Imendan biskupa mons. Zdenka Križića

(Gospić, 23.8.2017.) - Gospićo-senjski biskup mons. Zdenko Križić ne može sakriti svoj imendan. U kalendaru se danas nalazi i ime Zdenko. Brojni prijatelji i svećenici željeli su mu čestitati imendan. To su mogli učinili danas u Ličkom Osiku u župskoj dvorani. Nakon okupljanja gosti su se spontano družili, pozdravljali i upoznavali. U 13 sati počelo je druženje za stolom. Uz biskupa slavljenika je i biskup u miru mons. Mile Bogović, o. Jakov Mamić, generalni vikar Vojnog ordinarijata, generalni vikar mons. Šporčić, svećenici iz biskupije, časne sestre karmelićanke i iz Družbe Srca Isusova, redovnici-karmelićani iz čije zajednice dolazi biskup Križić. Čestitku biskupu izrekli su biskup u miru mons. Mile Bogović, generalni vikari Šporčić i Mamić. O. Mamić je rekao da je njihova karmelićanska zajednica rasadište ljudi koji obnašaju odgovorne službe u crkvu. Jedan od njih je i biskup Križić. Biskupov imendan je povod da se svećenici druže i izmijene informacije, iskustva ili jednostavno da budu zajedno.

Blagdan Pohođenje Blažene Djevice Marije u Baškim Oštarijama

SvetaElizabetaOštarije 2(Baške Oštarije, 1. 7. 2017.) - U župnoj crkvi Pohođenja Blažene Djevice Marije u Baškim Oštarijama, u Gospićkom dekanatu Gospićko-senjske biskupije, u subotu 1. srpnja, sa sv. misom u 11 sati koju je predvodio biskup u miru mons. Mile Bogović, u zajedništvu s domaćim župnikom preč, Marinkom Miličevićem, mons. Milom Čančarom gospićkim župnikom i dekanom, preč. Nikolom Turkaljem, ekonomom biskupije, preč. Lukom Blaževićem, župnikom u Ličkom Osiku i ravnateljem Caritasa i vlč. Ivicom Milošem, župnikom Pazarišta i Klanca, proslavljen je župni blagdan.
Baške Oštarije smještene su na klancu Velebita na nadmorskoj visini od 956 m, na mjestu gdje se Velebit dijeli na južni i sjeverni dio (južni seže od Zrmanje do Oštarija, a sjeverni od Oštarija do Vratnika nad Senjom). Ova crkva u kojoj se slavi i sv. Elizabeta Portugalska bila je pretijesna, jer su se okupili raseljeni mještani i domaći kojih je, iz godine u godinu, sve manje. Pjevanje je predvodila s. Robertina Medven, a prihvatili su svi nazočni.

Misa povodom smrti službenice Božje s. Žarke Ivasić

gs zarka 2(Gospić, 16.5.2017.) Župljani Gospića su 16. svibnja 2017. svečano proslavili svog suzaštitnika sv. Ivana Nepomuka sa sv. misom koju je ujutro u njegovoj crkvi slavio župnik mons. Mile Čančar.
Poslijepodne na groblju Sv. Marije Magdalene župnik mons. Čančar predvodio je molitvu ispred groba s. Žarke Ivasić, milosrdnice, za koju je pokrenut proces da je Crkva proglasi svetom. Njezino mučeništvo daje pouzdanje vjernicima da je ona u zajedništvu s Bogom i mogu joj se moliti i tražiti njezin zagovor kod Boga za druge i za sebe. Nakon ove molitvene pobožnosti, sv. misu u gospićkoj Katedrali predvodio je gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić, a koncelebrirali su župnik i dekan mons. Mile Čančar, kancelar biskupije preč. Marinko Miličević, biskupov tajnik vlč. Mišel Grgurić i bivši gospićki župnik, sada u Oštarijama, vlč. Antun Luketić.

Župna tribina četvrtkom: Tihomir Dujmović o hrvatskoj novinarskoj tragediji

licki osik tribina cetvrtkom t dujmovic(Lički Osik, 27.4.2017.) - U četvrtak 27. travnja održana je u župi Sv. Josipa u Ličkom Osiku tradicionalna mjesečna tribina četvrtkom, ovaj puta s gostom publicistom iz Zagreba Tihomirom Dujmovićem. U pastoralnom centru župe pred šezdesetak gostiju Dujmović je predstavio svoju zadnju knjigu „ Hrvatske novinarske tragedije 1945-1995“.
Tribinu pod nazivom „Hrvatsko novinarstvo jučer, danas, sutra“ je otvorio domaćin, župnik Ličkog Osika i Široke Kule i ravnatelj biskupijskog Caritasa preč. Luka Blažević, nakon čega je Tomislav Klarić predstavio publicističko djelovanje i novinarski opus Tihomira Dujmovića. Sam autor na početku je istaknuo da je njegova posljednja knjiga „ Hrvatske novinarske tragedije 1945-1995“ ustvari reprint knjige novinara Večernjeg lista Josipa Grbelje iz 2000. godine kao rezultat studioznog arhivskog rada o pogromu novinara nakon 1945. godine. Dujmović tako navodi da je od 330 novinara iz vremena NDH njih 38 ubijeno dolaskom nove vlasti, stotini je država zabranila pisanje, 131 jer izbjegao, 45 je promijenilo profesiju a samo njih 27 je dobilo dozvolu da se dalje bavi novinarskih radom od kojih su 4 fotoreportera. Dujmović ističe da je više novinara iz vremena NDH ubijeno u poslijeratnoj Hrvatskoj nego zajedno u sve tri zemlje sila osovine, Njemačkoj, Italiji i Japanu, kao i da je ubijeno više ministara bivše NDH nego je osuđeno nacističkih glavešina u Nurnbergu. Sliku komunističkog režima upotpunjuje i činjenica da je u Hrvatskoj ubijeno 667 svećenika.

Održan Festival slavne povijesti Ličke pukovnije

Festival1(Gospić, 17.3.2017.) – U petak, 17. ožujka, u Osnovnoj školi dr. Jure Turića u Gospiću održan je Festival slavne povijesti Ličke pukovnije. Festival su organizirali Hrvatski institut za povijest i Osnovna škola dr. Jure Turića u Gospiću u suradnji s povijesnom postrojbom Gospićkom gardom – Vukovima. U 11 sati otvorenju Festivala i predavanjima prisustvovali su učenici viših razreda i djelatnici škole, gosti i uzvanici iz društvenih institucija s područja Gospića i Ličko-senjske županije, kao i gospićko-senjski biskup u miru i povjesničar, mons. dr. sc. Mile Bogović te gospićki župnik i dekan, mons. Mile Čančar. Na početku je prisutne u ime organizatora i kao domaćin pozdravio ravnatelj škole, Ivica Radošević.