Održan Festival slavne povijesti Ličke pukovnije

Petak, 17. 3. 2017.

Nakon pozdravnih riječi, prvo predavanje održao je dr. sc. Alexander Buczynski na temu: „Ratni podvizi Ličke pukovnije za vrijeme Marije Terezije – Gdje su i kako ratovali Ličani u drugoj polovici 18. stoljeća i na koji su način promijenili način ratovanja?“ Dr. sc. Vedran Klaužer govorio je o primaljama u Ličkoj pukovniji i njihovoj karijeri koju su mogle ostvariti u službi vojne uprave. Doktorand Juraj Balić predstavio je ukratko, kako su opisani i prikazani Ličani, tj. lički krajišnici, u stranim (njemačkim i britanskim) novinama i putopisima. Spomenuo je i osvrt cara Josipa II. na njegov prolazak kroz Liku i dolazak u Gospić. Nakon ovih triju znanstveno-popularnih predavanja uslijedila je kratka rasprava. Program je nastavljen radionicom za sve zainteresirane, s temom „Arhivska građa, njemačka paleografija i genealoška istraživanja – Kako trebamo čitati njemačke spise želimo li pronaći svoje davne pretke i što sve možemo saznati iz vojnih popisa Ličke pukovnije?“ Program je završio povijesnim kvizom u kojem su učenici podijeljeni u pet ekipa, mogli provjeriti znanje iz svega što su naučili tijekom predavanja i radionice. Na kraju, svim sudionicima kviza podijeljene su medalje.

Lička pukovnija osnovana 1746. godine, obuhvaćala je, naime, područje koje je prema crkveno-teritorijalnoj podjeli uglavnom, tada pripadalo Ličko-krbavskom arhiđakonatu, odnosno Senjsko-modruškoj ili Krbavskoj biskupiji. Tijekom postojanja Ličke pukovnije na tom području osnovano je gotovo desetak novih župa. Danas je to područje u sastavu Gospićko-senjske biskupije, odnosno Gospićkog i Udbinskog dekanata.