Biskup Križić predvodio misu za Dan Ličko-senjske županije

Utorak, 22. 5. 2018.

Biskup se u propovijedi najprije osvrnuo na prvo čitanje u kome apostol Jakov kršćanskoj zajednici daje važne pouke s naglaskom kako kršćanin treba živjeti svoju vjeru u svakodnevnom životu te nastavio: „Apostol, prije svega, upozorava na neka ljudska programiranja u kojima i ljudi vjernici, praveći programe ne planiraju i ne računaju s Bogom. Nije nikakvo zlo u tome što se rade određeni planovi za budućnost, jer to treba, nego u tome što često puta čovjek vjernik u tim planovima stavlja Boga po strani. Govorimo ovdje o ljudima vjernicima. Da nevjernici ne računaju s Bogom, to je i normalno, ali kako to da ljudi vjere premalo računaju s Bogom u planiranju svojih poslova, svoje budućnosti, ili budućnosti vlastite obitelji?! Kada čitamo Evanđelja lako ćemo uočiti kako je Isus uvijek molitvom pripremao svoje djelovanje, tj. ono što je planirao učiniti. Pored toga, apostol Jakov podsjeća kako je i sam ljudski život krhak i nesiguran. Život uspoređuje s daškom što se, kako kaže, 'načas pojavi i zatim nestane'. Biblija ljudski život uspoređuje sa cvijetom koji, dotakne li ga jači vjetar, vene i već ga nema. Mi svi znamo da ljudi ne umiru samo zbog bolesti. Postoje nesretni slučajevi u kojima često gube živote posve mladi ljudi. Mnogi stradavaju i kao pješaci u prometu. Sto postotne sigurnosti nema. Sveti Jakov zato kaže: Planirate a 'ne znate što će sutra biti'. Stoga on savjetuje vjernicima da preporuče Bogu svaki novi dan koji započinju. Apostol dalje govori o grijesima propusta. Isus će na Zadnjem sudu reći: 'Bijah gladan i ne dadoste mi jesti, bijah bolestan i ne pohodiste me, bijah gol i ne zaodjenuste me, bijah u tamnici i ne dođoste k meni', itd. Nitko od ovih osuđenih nije osuđen zbog zla koje je počinio, nego zbog dobra koje je propustio učiniti. Stoga, i grijeh propusta nije sitnica. Sve ove upute apostola Jakova koje pred nas stavlja liturgija današnjeg dana, treba primiti srcu, jer nam sve ovo pomaže u izgradnji našeg kršćanskog i vjerničkog identiteta.

Evanđelje nam donosi zgodu kada najmlađi Isusov učenik Ivan dolazi Isusa informirati da su vidjeli jednoga koji u ime Isusovo izgoni zloduhe. A onda Ivan dodaje: 'Mi smo mu to branili jer ne ide s nama.' Isus reagira na ovakav stav učenika i ne dopušta im takvo ponašanje. Otvoreno im veli da nije bitno što taj čovjek ne ide s njima, važno je da on čini dobro. I to dobro treba podržati. Ovo je važno na svim razinama, pa i na razini političkog djelovanja. Nije najbitnije je li netko iz moje stranke, ili možda, ne pripada niti jednoj stranci, važno je da je pošten i kvalitetan, važno je da je zauzet za opće dobro.

Otac Domovine dr. Ante Starčević, čiji je rođendan naša Županija izabrala kao svoj dan, u borbi za bolju budućnost svoga hrvatskog naroda, slijedio je baš ova načela. Da svi rade zajedno za dobro naroda i da svatko dade najbolje od sebe. Ne moraju svi biti pravaši, odnosno njegovi nasljedovatelji, ali svi trebaju dati maksimalno svoj doprinos da narodu bude bolje.

Poznate su njegove riječi: 'Mi ćemo jedan za drugim u zemlju, a program i narod trebaju živjeti. Ja ne držim ni izdaleka do svojih nazora, nego razmišljam kako mogu i kažem iskreno kako znam. Tako trebamo svi raditi. Kada se mišljenja obrežu i izbistre: držimo se onoga koje je najbolje, i najpogodnije za sav narod. Tako ću biti ja s vama i vi sa mnom: svi ćemo biti jedno za dobro domovine.' Starčević napisa i ovo: 'Svaki sin domovine dužan je služiti svome narodu i primiti svako mjesto koje odgovara njegovim sposobnostima, i na kojem može domovini kakvo dobro iskazati.' Doktoru Starčeviću glavni cilj nije bio nikakav osobni probitak. Njegov glavni interes bio je interes naroda. Kod njega stalno odzvanja ono što je, kako reče, 'najbolje i najpogodnije za sav narod'. Tu je i njegov veliki vapaj, uvijek aktualan, a danas posebno: 'biti svi jedno za dobro domovine'.Ovo nas sve obvezuje: svakog pojedinca, sve stranke, a i mjesnu Crkvu.“ Biskup je završio riječima: „Neka ove želje oca Domovine, sina naše Like, zažive i zasjaju najjače u našoj, odnosno, njegovoj Županiji i bace svoj bljesak na cijelu Domovinu, da budemo 'svi jedno za dobro Domovine'. Neka nam dragi Bog svima u tome pomogne, neka prati svojim blagoslovom sve najodgovornije koji vode našu Županiju da ona raste u svakom dobru i da njezini stanovnici budu sretni ljudi i zahvalni Bogu za sve prirodne ljepote koje ova Županija ima, a koje nam je Bog podario i povjerio da ih čuvamo i njegujemo te neoštećene prenesemo budućim generacijama.“

Poslije sv. mise održana je Komemoracija kod spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama rata te kod biste našeg prvog predsjednika Franje Tuđmana.

Riječi molitve predvodio je također gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić.

gs dan ls zupanije