Biskup Bogović na Danu grada Ogulina

Petak, 12. 9. 2014.

Čestitajući dan grada i blagdan župe sv. Križa biskup Bogović se osvrnuo i na proslavu značajne obljetnice, 100 godina od početka gradnje Ličke pruge od Ogulina do Vrhovina i Knina. Tom prilikom je prilikom parafrazirao velikog hrvatskog književnika A.G. Matoša čiju 100. obljetnicu smrti obilježavamo ove godine: „Željeznicu dobiti će Lika kad već nema stanovnika“. Kao povjesničaru, biskup Bogoviću bliska je tema gradnje Ličke pruge te je podsjetio da se pruga gradila za vrijeme 1. Svjetskog rata od 1914. do 18. godine dok su se za vrijeme 2. Svjetskog i Domovinskog rata prometnice i ostala materijalna dobra samo rušili. Biskup je i ovom prilikom podsjetio na odličnu suradnju škole, državnih institucija i Crkve u Ogulinu te je poklonio gradonačelniku Juri Turkoviću svoju novu knjigu Lika i njezina crkva u prošlosti i sadašnjosti kao i kalendar hrvatskih mučenika za narednu godinu koji je u znaku potresnih svjedočanstava, pisama na smrt nevino osuđenih i njihova kršćanskog opraštajućeg stava, kao i novog broja Hrvatske vjernosti, lista za Hrvatski martirologij i Crkvu hrvatskih mučenika.