Obljetnica župe Dabar

Nedelja, 30. 9. 2007.

Župnik Dabra mons. šporčić progovorio je na početku o povijesti ove župe poznate u povijesti po knezovima Frankopanima kao i poznatom Dabarskom brevijaru. Još 1730. godine Dabar je bio kapelanija i u kronici župe spominje se 10 kapelana, sve do 1807. kada je uzdignut u rang župe. U Drabru borave žuipnici, njih 24 sve do 14. srpnja 1941. godine kada je služena zadnja misa. Nakon 2. svj. rata Dabrom upravljaju župnici iz Otočca. Propovjednik fra Petar Runje je progovorio o slavnoj povijesti ovog kraja ali i razjedinjenosti Hrvata što je kulminiralo porazom na Krbavskom polju. Hrvati narednih 400 godina stalno gube, što je dijelom i posljedica nedostatka kršćanske dosljednosti i vjere. Upravo je Mihale uzor i oličenje dobrote i Božje ljubavi, a ako mu dopustimo, baš kao i Rafaelu i Gabrijelu, oni će nam biti vjerni pratioci. A je upravo to ono danas što nam je najpotrebnije, poručio je fra Petar, te poželio da iz dabarskog svetišta izađemo obnovljene vjere s ciljem da se promijenimo. I mali koraci obraćenja, znače biti bliže Bogu.