Biskup Križić predvodio slavlje Gospe Ribarske – o Marijinoj duhovnosti

senj gospa ribarska 17(Senj, 16.7.2017.) - Blagdan Gospe Karmelske, suzaštitnice drevnog biskupijskog grada Senja svečano je proslavljen misnim slavljem i procesijom ulicama Senja s kipom Gospe Ribarske, kako ju još nazivaju u Senju. Blagdan Gospe Ribarske predslavio je Gospićko-senjski biskup mons. mr. Zdenko Križić u suslavlju sedam svećenika na čelu s mjesnim župnikom dr. Richardom Pavlićem, senjskim dekanom preč. Silvijom Milinom i domaćim sinom iz Sv. Jurja Dinom Rupčićem. Svečanost slavlju uzveličao je katedralni zbor pod vodstvom Ivana Prpića Špike i uz orguljsku pratnju Milana Dučića, dok je u procesiji sudjelovala i Gradska glazba.

Kapela Gospe Karmelske podignuta je u 11. stoljeću na gori Karmel u sjevernom Izraelu u čast Djevice Marije, a posebno su joj se utjecali pomorci koji su je prozvali Stella maris ili Zvijezda mora, istaknuo je na početku svoje homilije biskup Križić te u nastavku progovorio o bitnim elementima Marijine duhovnosti. Ona je cjelovito i slobodno prianjala uz volju Božju, prihvaćala je Božju riječ i provodila ju u djelo te je bila u svom djelovanju nadahnuta ljubavlju i duhom služenja. Izrekom „neka mi bude“ proglasila je sebe sluškinjom Gospodnjom čime je traženje Božje volje postalo temelj njezina životnog puta. Ona je shvatila da bez muke i križa nema velikih postignuća. Sa zazivom „budi volja tvoje“ Isus nam nije na leđa stavio neko breme, nego cilj da postanemo svjesni što nam je najsigurniji put i najveća sreća. U djelo i cijelim svojim bićem je bila nadahnuta ljubavlju i duhom služenja što je posebno bilo vidljivo u Kani Galilejskoj gdje je jedino ona primijetila nevolju domaćina. Konačno, ona nije samo bila uz križ Isusov nego je uz njega stajala. Patnja ju nije slomila, oborila, deformirala, nego ojačala njezinu ljubav da je mogla stajati. Kada netko proživi patnju dostojanstveno, ona ga ojača i obogati ljubavlju i dobrotom, a kada netko u patnji proklinje i prigovara, onda ga patnja deformira. Molimo Mariju da bude blizu našim patnjama i da ne dopusti da nas one deformiraju.

Nakon procesije središtem Senja u kojoj je sudjelovalo preko tisuću vjernika, na trgu ispred katedrale Župnik Senja, dr. Pavlić, izrazio je zahvalnost predvoditelju trodnevne duhovne priprave don Damiru Šehiću kao i svim dionicima slavlja. Biskup Križić je prije završnog blagoslova svima zahvalio na pobožnom sudjelovanju u procesiji. Time se pokazalo da proslava i procesija s kipom Gospe ribarske nije samo puka tradicija, što su i pokazali mnogi ukrašeni prozori, već molitveni hod u vjeri.

senj gospa ribarsk 17

Tags: Senj, Gospa Ribarska, Gospa Karmelska