Dr. Franjo Jurčević proslavio zlatnu misu u Cetingradu

(Cetingrad, 15.8.2017.) - Župnik župe sv. Jelene Križarice iz Kastva i rođeni Cetingrađanin proslavio je na blagdan Velike Gospe zlatnu misu u svojoj rodnoj župi Uznesenja BDM u suslavlju domaćeg župnika mons. Marijana Ožure, župnika i dekana slunjskog mons. Mile Pecića i svećenika Slunjskog dekanata. Velika Gospa je uz blagdan sv. Josipa najznačajniji dan za vjernike Cetingrada i dan kada svoj rodni kraj pohode brojni Cetingrađani iz europske i prekoatlantske dijaspore kao i hodočasnici iz slunjskog kraja jer je Velika Gospa u Cetingradu glavno marijansko okupljalište na ovaj najvažniji marijanski blagdan. Ove godine Velika Gospa bila je u Cetingradu u znaku jedinstvenog slavlja, jer je zlatni misu proslavio domaći sin i veliki dobrotvor dr. Franjo Jurčević.

Biskup Valter Župan za blagdan Velike Gospe u Zavalju

zavalje i biskup zupan(Zavalje, 15.8.2017.) - Svetkovina Uznesenja Blažene Djevice Marije svečano je ove godine proslavljena u župi sv. Franje Asiškog, jedinoj župi Gospićko-senjske biskupije koja se od vremena nakon Drugog svjetskog rata nalazi u susjednoj Bosni i Hercegovini. Blagdan Velike Gospe tradicionalno okuplja veliki broj hodočasnika iz drugih župa Slunjskog dekanat kao i
župe sv. Ante Padovanskog iz Bihaća. Ove godine blagdan Velike Gospe predslavio je krčki biskup u miru mons. Valter Župan u suslavlju mjesnog župnika Zavlja kao i Donjeg Lapca i Boričevca Dina Rupčića.

Misa na Dan općine Cetingrad

cetingrad misa na dan opcine(Cetingrad, 7.8.2017.) - U ponedjeljak 7. kolovoza u Cetingradu je svečanim misnim slavljem kojeg je predslavio župnik i dekan slunjski mons. Mile Pecić obilježen Dan općine. Suslavio je mjesni župnik mons. Marijan Ožura kao i župnik Sinca i novoimenovani župnik Cetingrada Stanko Smiljanić. Misu su uzveličali karlovački župan Damir Jelić, načelnica općine Cetingrad Marina Kalić kao i brojni uzvanici i predstavnici više gradova i općina, braniteljskih udruga, vojske i policije.Misu je liturgijskom glazbom uveličao župni zbor uz orguljsku pratnju Kristijana Katića.

Biskup Bogović na misi za Dan grada Slunja

slunj dan grada(Slunj, 6.8.2017.) - Dan grada Slunja svečano je proslavljen sv. misom koju je predvodio biskup u miru mons. dr. Mile Bogović u suslavlju župnika i dekana slunjskog mons. Mile Pecića, a koja je okupila brojne predstavnike državnih, županijskih i općinskih i vlasti. Bio je to završetak velikih događaja zadnjih dana kada se komemorirala pobjednička Oluja hodom branitelja od Kamenice do Slunja kao i koncertom Marka Perkovića Thompsona u Slunju pred više desetaka tisuća njegovih pobornika na čelu s ministrom hrvatskih branitelja Tomom Medvedom. Biskup Bogović je na svečanoj misi progovorio o događajima pred 22 godine, a u duhu blagdana Preobraženja Gospodinova.

Slavlje sv. Ilije u Baljevcu s biskupom Košićem

baljevac 1(Zavalje - Baljevac, 22.7.2017.) - Put nas vodi u Baljevac. Vreli ljetni dan. Začudo na granici nije gužva kao na D1. Iz centra Bihaća idemo preko Vedrog Polja u Baljevac, mrtvo selo smješteno ispod Plješevice. Asfaltna cesta nekad je povezivala Bihać sa zloglasnim aerodromom Željava. Cesta je sada zapuštena, obrasla i djeluje otužno. Vodi nas u selo koje je mrtvo. Šikara i visoka stabla sakrila su kuće, gospodarske zgrade. Livade i oranice izgubile su se u korovu, šikari i bujnoj vegetaciji koja neumoljivo sakriva ostatke dinamičnog života. Granica je nekoliko stotina metara odavde ali tu nema graničnog prijelaza. Po koji migrant s Bliskjog istoka ovdje ilegalno prijeđe granicu. A selo Baljevac, tobože zbog potreba aerodroma, iseljeno je šesdesetih godina prošlog stoljeća. Ljudi su potražili mjesto pod suncem po širokom svijetu. Ali, ostala je bol za izgubljenim domom. Ona se prenosi i na mlade generacije. Sv. Ilija je dan okupljanja ovih ljudi. Tako su i danas mnogi dohrlili u Baljevac.

Uskrsni ponedjeljak u Slunju

slunj uskr ponedjeljak(Slunj, 17.4.2017.) - Uskrsni ponedjeljak u Slunju u župnoj crkvi Presvetog Trojstva tradicionalno je predslavio od ove godine biskup u miru Mile Bogović u suslavlju župnika i dekana slunjskog mons. Mile Pecića. Glazbom je misu animirao župni zbor pod vodstvom prof. Anke Čuić. I danas slavimo veliki događaj Isusova uskrsnuća koji je na Veliki petak ispunio Božji zadatak stavljen pred njega, da pripremi ljudima najbolju moguću baštinu.