Slavlje sv. Ilije u Baljevcu s biskupom Košićem

baljevac 1(Zavalje - Baljevac, 22.7.2017.) - Put nas vodi u Baljevac. Vreli ljetni dan. Začudo na granici nije gužva kao na D1. Iz centra Bihaća idemo preko Vedrog Polja u Baljevac, mrtvo selo smješteno ispod Plješevice. Asfaltna cesta nekad je povezivala Bihać sa zloglasnim aerodromom Željava. Cesta je sada zapuštena, obrasla i djeluje otužno. Vodi nas u selo koje je mrtvo. Šikara i visoka stabla sakrila su kuće, gospodarske zgrade. Livade i oranice izgubile su se u korovu, šikari i bujnoj vegetaciji koja neumoljivo sakriva ostatke dinamičnog života. Granica je nekoliko stotina metara odavde ali tu nema graničnog prijelaza. Po koji migrant s Bliskjog istoka ovdje ilegalno prijeđe granicu. A selo Baljevac, tobože zbog potreba aerodroma, iseljeno je šesdesetih godina prošlog stoljeća. Ljudi su potražili mjesto pod suncem po širokom svijetu. Ali, ostala je bol za izgubljenim domom. Ona se prenosi i na mlade generacije. Sv. Ilija je dan okupljanja ovih ljudi. Tako su i danas mnogi dohrlili u Baljevac.

Uskrsni ponedjeljak u Slunju

slunj uskr ponedjeljak(Slunj, 17.4.2017.) - Uskrsni ponedjeljak u Slunju u župnoj crkvi Presvetog Trojstva tradicionalno je predslavio od ove godine biskup u miru Mile Bogović u suslavlju župnika i dekana slunjskog mons. Mile Pecića. Glazbom je misu animirao župni zbor pod vodstvom prof. Anke Čuić. I danas slavimo veliki događaj Isusova uskrsnuća koji je na Veliki petak ispunio Božji zadatak stavljen pred njega, da pripremi ljudima najbolju moguću baštinu.

Continue Reading

Godišnjak Mostovi za 2017.

slunj mostovi 2016U božićnom vremenu iz tiska je po tradiciji izišao godišnjak Slunjskog dekanata Mostovi 2017. List izdaje Slunjski dekanat, a glavni urednik je župnik i dekan slunjski mons. Mile Pecić. Tiskanje je obavio ITG doo Zagreb a suradnici su župnici župa Slunjskog dekanata Andrija Kekić, mons. Marijan Ožura, Mile Šajfar i Šimo Božić. Naslovnica Mostova posvećena je detalju s ređenja gospićko-senjskog biskupa Zdenka Križića, dok na zadnjoj stranici dominira detalj s biskupijskog susreta ministranata u Ogulinu. Mostovi na 282 stranice prate crkvena zbivanja tijekom 2016. godine u župama Slunjskog dekanata ali i svjetovna događanja u gradu Slunju te općinama Rakovici i Cetingradu. Novi broj Mostova je 31. po redu, i prvi u kome su sve fotografije u boji.

Da se ne zaboravi - 25 godine od progonstva Slunjana

(Slunj, 16.11.2016.) - U srijedu 16. studenog u Slunju je cjelodnevnim programom obilježena 25. obljetnica pada ovog mjesta u neprijateljske ruke. Sve je započelo komemoracijom kod spomenika poginulim braniteljima u gradskom parku, kolonom sjećanja središtem grada, svetom misom u župnoj crkvi Presvetog Trojstva kao i satom povijesti pod nazivom „Da se ne zaboravi.“ Nakon polaganja vijenaca od strane najviših državnih predstavnika, molitvu odrješenja su predvodili vojni kapelan don Milenko Majić i župnik i dekan slunjski mons. Mile Pecić. U ime predsjednika Vlade vijenac je položio ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved a u ime predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović Ivan Krupec , predsjednik Udruge veterana 2, Gbr. Gromova. Mons. Pecić je poručio da se na ovaj dan sjećamo svih suza ali i hrabrosti i vjere u pobjedu. Nakon odavanja počasti trojici ubijenih policajaca na ovaj dan pred 25 gidina služena je sveta misa u župnoj crkvi presvetog Trojstva.