Misa na dan općine Cetingrad

U nedjelju 7. kolovoza služena je svečana sveta misa u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Cetingradu povodom dana općine Cetingrad koji se slavi na datum oslobođenja ovog mjesta u oslobodilačkoj akciji Oluji. Misu je predvodio župnik Cetingrada mons. Marijan Ožura a u prepunoj crkvi nazočili su načelnik općine Milan Gašparin, kao i susjedne općine Vojnić Nebojša Andrić te predstavnici Hrvatske vojske.

U svojoj propovijedi mons. Ožura se podsjetio 43 žrtve Domovinskog rata s područja općine Cetingrad, vojnika i civila koji su stradali i svoje živote ugradili u samostalnost i neovisnost Hrvatske. Podsjetio je i na tragičan niz žrtva a u ovim prostorima od davne 1043. godine kada je u borbi protiv Turaka stradalo oko 600 Hrvata pod vodstvom Ivana Frankopanskog pa sve do žrtava iz vremena Drugog svjetskog rata, Bleiburga i križnog puta u kojima je stradalo 966 vojnika i civila sa šireg područja Cetingrada. Inače i sam župnik mons. Ožura tijekom Domovinskog rata dijelio je sudbinu svojih župljana te je bio u neprijateljskom zarobljeništvu da bi se nakon oslobađanja preko Cazinske krajine u susjednoj BiH došao na oslobođeni teritorij Hrvatske s mojeg je čekao povratak u oslobođeni Cetingrad.

Nakon misnog slavlja održan je susret kulturno-umjetničkih društava iz Starih Mikanovaca, Lađevca i Cetingrada.

Zvonko Ranogajec

Pretraživanje stranice