Sveti Franjo Asiški u Zavalju

zavalje sv. franjo(Zavalje, 30.9.2017.) - U Zavalju, jedinoj župi Gospićko-senjske biskupije koja je izvan granica Hrvatske u BiH, u subotu je svečano obilježen nebeski zaštitnik župe, Sveti Franjo Asiški. U istoimenoj župnoj crkvi pred dvije stotine vjernika, misno slavlje je predslavio voditelj Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj preč. Antun Štefana, a suslavili su domaći župnik vlč. Dino Rupčić kao i brojni svećenici iz Slunjskog dekanata i šire, župnik Cetingrada vlč. Stanko Smiljanić, Cvitovića i Lađevca vlč. Šimo Božić, slunsjii žipnik i dekan mons. Mile Pecić te domaći sin fra Petar Žagar.

Muževi u ličkoj narodnoj nošnji u procesiji su donijeli kip sv. Franje. A na misi se čulo snažno pučko pjevanje. To su snažni napjevi koji nas povezuju s prijašnjim generacijama koje zasigurno s nama pjevaju. Propovjednik preč. Antun Štefanu u svojoj je homiliji istaknuo da je svećenik osoba koja daje propovjedi posebnu snagu. A upravo je preč. Štefan 18 godina živio kao misionar u Africi. Ovdje ga je ganulo pjevanje i vjera ovog naroda. Sv. Franjo je nosio Isusove rane: to činimo i mi kad nosimo s Isusom križ. Križ nije samo muka nego druga strana križa je ljubav. Kroz vrijeme mise vjernički puk je pjevao posebnu pjesmu o ranama sv. Franje. Na kraju je vrijedni župnik Dino mogao zahvaliti narodu, misionaru, svećenicima.

zavalje aogulinci u zavalju

Tags: Zavalje, sveti Franjo