Ordinarijat Gospićko-senjske biskupije

Biskup Zdenko Križić podijelio sakrament svet potvrde u HKM Nersingen

ulm nersingen(Nersingen, 24.6.2017.) - Župljani Hrvatske katoličke misije Nersingen u SR Njemačkoj u pokrajini Bayern na dan svojega zaštitnika sv. Ivana Krstitelja imali su više razloga za slavlje: slavili su svog patrona, sv. Ivana Krstitelja, i 30 godina od osnutka Hrvatske katoličke misije.
Svečanost je uveličao naš biskup Zdenko Križić podijelivši na svečanoj svetoj misi u punoj crkvi sv. Ulricha sakrament Potvrde za 26 krizmanika- 16 krizmanika iz Hrvatske katoličke misije Nersingen i 10 krizmanika iz Hrvatske katoličke zajednice Sveti Josip, Ulm.

Dan svećenika Riječke nadbiskupije i Gospićko-senjske biskupije

svećenički dan zg bZagreb, (IKA) - U prigodi svećeničkog dana Riječke nadbiskupije i Gospićko-senjske biskupije u četvrtak 22. lipnja sedamdesetak svećenika krenulo je stopama bl. kardinala Alojzija Stepinca. Njima su se pridružili i bogoslovi Riječke i Zadarske nadbiskupije, te Gospićko-senjske, Krčke i Porečko-pulske biskupije. U zagrebačkoj katedrali euharistijsko slavlje predvodio je nadbiskup Ivan Devčić u koncelebraciji s biskupom Zdenkom Križićem, te svećenicima-hodočasnicima.
Uvodeći u slavlje nadbiskup Devčić je rekao da je bl. Alojzije sve svoje pouzdanje stavio u Gospodina. U ovom slavlju i mi želimo naše poteškoće i probleme, nade i radosti staviti pred Gospodina, staviti u njegove ruke po uzoru na našega blaženika. Želimo se preporučiti i njegovu zagovoru, da možemo služiti Crkvi i narodu u ovome vremenu, kao što je on to činio u svoje vrijeme kad je bio 'vjerni svjedok'." U homiliji biskup Križić je svećenicima posvijestio poimanje svećeništva kod bl. Alojzija, što je približio kroz Stepinčeve poruke svećenicima, a koje su i danas jednako aktualne, kao što su bile u njegovo vrijeme. Uvodno je približio njegov lik kao svećenika kako bi se vidjelo da njegove poruke proizlaze iz onoga „što je on živio, a ne iz onoga što je on naučio, jer je odgajao riječima, ali još više životom".

Biskupijski susret ministranata

slunj bisk. susret ministranata(Slunj, 19.6.2017.) - U ponedjeljak 19. lipnja u Slunju je održan biskupijski susret ministranata Gospićko-senjske biskupije. Okupilo se preko 150 ministranata iz svih šest dekanata i većine župa biskupije s preko 20 svećenika na čelu s generalnim vikarom mons. Tomislavom Šporčićem i dekanima. Susret je pozdravnim riječima otvorio domaćin, župnik i dekan slunjski mons. Mile Pecić pozdravivši pristigle u svoje i u ime biskupa Zdenka Križića. Ministrante je pozdravio i biskupijski povjerenik vlč. Mišel Grgurić koji je i predvodio misno slavlje, koje je počelo nakon svečanog ophoda u župnu crkvu Presvetog Trojstva.

Biskupijsko hodočašće u Ludbreg i Karlovac

ludbreg hodocasce gs biskupije u ludbreg(Ludbreg i Karlovac, 17.6.2017.) - Gospićko-senjska biskupija hodočastila je u subotu 17. Lipnja u Svetište Predragocjene Krvi Kristove u Ludbreg u sklopu ostvarenja pastoralnog plana biskupije koji je ove godine bio u znaku ljudske patnje. Na čelu sa svojim biskupom Zdenkom Križićem i 13 svećenika te preko 500 hodočasnika sudjelovali su u procesiji od župne crkve Presvetog Trojstva do kapele Predragocjene Krvi Kristove gdje ih je pozdravio domaćin svetišta mons. Josip Đurkan.

Predstavljena nova knjiga biskupa Bogovića

mile bogovic moji presasnici(Senj, 16.6.2017.) - U organizaciji Gradskog muzeja Senj i Senjskog muzejskog društva održano je u Senju u petak 16. lipnja u kino Sali Pučkog otvorenog učilišta Milutin Cihlar Nehajev predstavljanje Senjskog zbornika broj 42-43 i nove knjige biskupa u miru Mile Bogovića „Moji predšasnici biskupi u Senju, Otočcu, Krbavi, Modrušu, Vinodolu i Rijeci“. Moderator predstavljanja bila je ravnateljica GMS prof. Blaženka Ljubović, a o knjizi biskupa Bogovića govorili su ravnatelj Državnog arhiva u Gospiću prof. Ivica Mataija i sam autor, dok su Senjski zbornik predstavili dr. Mirjana Matijević Sokol i dr. Željko Holjevac, oboje s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu.