• Naslovnica

Ordinarijat Gospićko-senjske biskupije

Misa povodom Dana Ličko-senjske županije

dan županije 19(Gospić, 23.7.2017.) - Ličko-senjska županija svečano je obilježila svoj Dan 23. svibnja 2017., na dan kada je rođen otac Domovine dr. Ante Starčević. Svečanu svetu misu za sve čelnike i stanovnike Županije, u gospićkoj Katedrali, predvodio je gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić uz koncelebraciju gospićkog župnika i dekana mons. Mile Čančara, kancelara Biskupije preč. Marinka Miličevića i biskupovog tajnika i župnog vikara vlč. Mišela Grgurića. Svetu misu svojim pjevanjem uzveličao je katedralni zbor pod vodstvom g. Franje Puškarića.
U svojoj propovijedi biskup Križić istaknuo je: „U današnjem misnom slavlju molimo posebno za našu Županiju koja slavi svoj dan, a to je rođendan oca domovine dr. Ante Starčevića, sina našeg podneblja.

Ponosni smo da je jedan takav velikan našega naroda rođen na ovoj našoj ličkoj grudi, da je sazdan od ove naše zemlje. Zahvaljujemo Bogu da smo imali jednog takvog čovjeka. Živio je u teškim vremenima povijesti našega naroda. Zauzimao se maksimalno za narodnu slobodu i neovisnost, ali u tim kompleksnim političkim okolnostima nije bilo nimalo lako naći pravi put. Trebalo je igrati različite političke igre između većih sila od kojih smo kao narod bili posve uvjetovani. No, on je sve poduzeo da narod učini svjesnim vrijednostima slobode i neovisnosti, i da se isplati podnijeti sve žrtve za te ideale."

Continue Reading

Biskup Bogović blagoslovio spomen obilježje "Velebitskim junacima"

rizvanusa 1a(Rizvanuša, 13.5.2017.) - U naselju Rizvanuša u blizini Gospića, danas je s početkom u 11 sati, u organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja svečano otkriveno spomen-obilježje „Velebitskim junacima“ u spomen na 26 hrvatskih branitelja, pripadnika specijalne policije poginulih u Domovinskom ratu na Velebitu. Svečanom otkrivanju spomen-obilježja nazočili su visoki državni dužnosnici, izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske, savjetnik Predsjednice RH za branitelje Ante Deur, izaslanik Hrvatskog Sabora Darko Milinović, izaslanstvo Vlade Republike Hrvatske ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, pomoćnik ministra unutarnjih poslova Damir Trut, zamjenik glavnog ravnatelja policije Dražen Vitez, zapovjednik Zapovjedništva specijalne policije Zdravko Janić i brigadni general Siniša Jurković.

Studenti splitskog KBF-a u posjeti Gospićko-senjskoj biskupiji

splitski kbf 3(Gospić, 12.5.2017.) - Studenti treće godine Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu sa svojim nastavnikom dr. Edvardom Pundom, u sklopu kolegija „Crkva Kristova", posjetili su 12. svibnja Gospićko-senjsku biskupiju. Tradicija je to koja već dugi niz godina traje na KBF-u u Splitu, a cilj je da studenti upoznaju jednu mjesnu Crkvu u Hrvatskoj i „iz prve ruke" vide kako pojedina biskupija živi svoje biti-Crkva. Studijsko putovanje počelo je misom u kapeli fakulteta. U Gospićko-senjskoj biskupiji dočekao ih je biskup Zdenko Križić sa svojim tajnikom vlč. Mišelom Grgurićem i kancelarom vlč. Marinkom Miličevićem.

Tribina Svehrvatski grob i Hrvatski križni put

Tribina Gospic(Gospić, 3.5.2'17.) - U prostorijama biskupijskog Karitasa mons. Mile Bogović, biskup u miru, održao tribina na temu: Svehrvatski grob i Hrvatski križni put. Predavač je istaknuo da je dolično pokapanje pokojnika uvijek bila ne samo kršćanska nego i civilizacijska obveza. Pred hrvatskim društvom nalazi se ta obveza prema brojnim žrtvama Drugog svjetskog rata i poraća koji takav ukop nisu imali i njihovi posmrtni ostaci nalaze se zatrpani u raznim jarcima, jamama, rovovima, rudnicima i sl. S time u vezi sve više se nameće pitanje kamo s ostacima neidentificiranih žrtava toga vremena. Dok se to ne riješi, ne može se ni krenuti u iskapanja u velikim masovnim grobištima. On predlaže da se na Krbavskom polju, podno Crkve hrvatskih mučenika, izgradi za to Svehrvatski grob.

Proljetna sjednica Prezbiterskog vijeća

gs prezbitersko(Gospić, 2.5.2017.) - U biskupskom ordinarijatu u Gospiću u utorak, 2. svibnja održana je redovita proljetna sjednica Prezbiterskog vijeća Gospićko-senjske biskupije. Nakon zajedničke molitve, okupljene je svećenike kratko pozdravio biskup Križić, izrazivši nadu u uspješan rad na dobrobit cijele biskupije u drugom dijelu pastoralne godine.
Potom je zapisničar mons. Mile Čančar pročitao zapisnik o radu Vijeća na sjednici u rujnu prošle godine, a biskup Križić je naveo neka aktualna pitanja u biskupiji te je izvijestio o stanju klera. Izrazio je najprije svoju zahvalnost svećenicima za predano služenje vjernicima u Velikom tjednu, a potom naglasio važnost svakodnevnog slavljenja svete mise te obvezu godišnjih duhovnih vježbi.