Ordinarijat Gospićko-senjske biskupije

Misa na Uskrs s biskupom Milom

gs uskrs biskup mile(Gospić) - Nedjelja Uskrsnuća Gospodinova, 16. 4., proslavljena je vrlo svečano u gospićkoj Katedrali koja je ujedno i župna crkva. Središnju sv. misu u 10 sati predvodio je gospićko-senjski biskup u miru mons. Mile Bogović u zajedništvu sa župnikom mons. Milom Čančarom, uz asistenciju đakona Pere Jurčevića. Pjevao je katedralni zbor pod ravnanjem Franje Puškarića. Biskup je propovijed započeo s čovjekom iz njegovog rodnog sela, „koji je govorio kako znade što drugi ne znaju. Tako je jednom pričao da se sjeća kada je Uskrs bio na Veliki petak.'Pa, Miloše, to nije moguće' – govorili su mu. 'Ali ja se dobro sjećam da je to bilo' – uvjeravao je Miloš. Ljudi su se nasmijali još jednoj njegovoj vijesti za razveseljavanje i otišli. Svima nam je jasno da je to nemoguće, ali ima u toj Miloševoj dosjetki nešto izazovno. Naime, on je Veliki petak i Uskrs držao zajedno, čvrsto povezano. Uskrs je doista toliko vezan s Velikim petkom da nije moguće misliti jedno bez drugoga.

Naš biskup Zdenko upravo je na to stavio naglasak u svojoj Korizmeno-uskrsnoj poslanici vjernicima. Isus je apostolima nastojao dokazati kako ga patnja i križni put vode prema pobjedi, prema uskrsnuću. Apostolima je to teško ulazilo u glavu, pa čak i onda kada se dogodilo uskrsnuće. Oni bi najradije pobjedu odvojili od patnje, oni bi uskrsnuće bez križa. Na Veliki petak Isus je u cijelosti ispunio zadatak koji je primio od Oca, radi kojega je postao čovjekom... Na Veliki petak Ocu je u Duhu Svetom predao svoje tijelo koje je začeto po istom Duhu i rođeno od Djevice Marije, predao je svoj ljudski duh, svoj ljudski život, svoju ljudsku žrtvu, svoju nevinu patnju. Nakon toga se u tom tijelu nastanila božanska besmrtnost i sreća... Isus je u više navrata govorio da za njega dolazi ključni čas, velik i strašan. Bio je to konačni ispit, provjera o svemu što je radio, kada je trebao dokazati da je potpuno ispunio zadatak svoga nebeskog Oca. Taj ispit je u svome času, na Veliki petak, položio pred nebom i zemljom. - Uskrs je bio samo vanjska proslava.

Pogledajmo, kako je izgledao taj ispit, taj Isusov najvažniji čas.
1. Optužiše ga nevinoga i osudiše, a on nikoga ne optužuje nego prima na se križ – 'čista petica,' kaže Otac. Odbacio ga je njegov narod a on i dalje moli i žrtvuje se za taj isti narod – 'čista petica,' kaže Otac! Osudio ga sud ovoga svijeta, a on nikoga ne osuđuje - 'čista petica,' kaže Otac. Izdao ga jedan od najbližih učenika, a on u sebi i dalje voli Judu i moli za njega. Zatajio ga prvi učenik, a on i dalje poručuje Petru: 'volim te i tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga' – čista petica. Bičuju ga i tuku nevinoga, a on i njih ljubi onom ljubavlju kojom njega Otac ljubi, čista petica, ocjenjuje Otac... Nijedna prepreka nije ga odvratila da i dalje ljubi svakoga čovjeka i predaje se za njega; 'čista petica,' zaključuje Otac. Zadatak koji je preuzeo od Oca ispunjen je.

2. Vidimo u tome času glavnu osobinu: dosljednost u ljubavi prema čovjeku. To je ta vrlina koju je Krist ugrađivao u svoje učenike i koju će oni prenositi na druge, darom istoga Duha koji je njega vodio ... Ta božanska energija struji svuda gdje je darivanje među ljudima: i darivanje žene mužu, muža ženi, roditelja djeci, djece roditeljima, ondje gdje je prisutna prijateljska ljubav i darivanje, gdje se ne živi samo za sebe nego se nastoji biti dar drugima. To je taj božanski povjetarac koji nakon Kristova uskrsnuća nosio apostole po svijetu i koji je svuda unosio darove života i vječnosti kao što voda napajanjem suhe zemlje pomaže da zemlja donosi plodove, a glavna izvorišta su u Crkvi koju je Krist osnovao i za koju se žrtvovao i predao. Kada nas ovo stoji truda, znoja i muke, pa čak i života – to je onda bremeniti i važni tvoj čas u kojemu po Kristu ostvaruješ svoje spasenje i postaješ s njime suspasitelj svijeta.

3. To što mi činimo daleko je od savršenosti, od one petice koju je Otac dao Isusu Kristu. Mi nismo svoji spasitelji. To je Krist za sve ljude. Na nama je da vjerujemo u tu njegovu ulogu, da je on nama put, istina i život i onda se i na nas proteže njegov život... Ima li, braćo i sestre, razloga da se radujemo Isusovom uskrsnuću? Dakako, ima jer smo po njemu i mi primili na dar vječni život.“

Biskup je završio čestitkom: „Želim vama i svima vašima, napose onima koji su na teškom ispitu bolesti i nemoći, sretan Uskrs i mnogo uskrsne radosti.“
Poslušajmo sv. Pavla koji nas je danas u svojoj poslanici pozvao: „Ako ste suuskrsli s Kristom, tražite što je gore, gdje Krist sjedi zdesna Bogu! Za onim gore težite, ne za zemaljskim!“

Tags: Uskrs