Katehetski ured Gospićko-senjske biskupije

Brušane: srebrena misa vlč. Nikole Turkalja

Nikola T 1(Brušane, 16.8.2017.) - Pred 25 godine u riječkoj katedrali na današnji dan zaređen je za svećenika vlč. Nikola Turkalj. On je izabrao upravo današnji dan da u maloj velebitskoj župi Brušane zahvali Bogu za prijeđeni put. A župa Brušane slavi danas sv. Roka kao svoga suzaštitnika. U 11 sati slavljenik je u procesiji ušao u crkvu. Uz njega su slunjski župnik mons. Mile Pecić koji ga je poslao u bogosloviju 1986. i ovogodišnji mladomisnik vlč. Pero Jurčević. Tako su se na oltaru našli uz srebrenomisnika vlč. Nikolu, mladomisnik i zlatomisnik! Slunjski župnik je u propovjedi usporedio sv. Roka, njegovo predanje Kristu kojemu je služio u bolesnima i vlč. Nikolu koji je prihvatio službu djelitelja svetih otajstava i poslužitelja Božje riječi. Mlada misa se može usporediti s proljećem kad je sve u cvatu. Rascvalo proljeće može nažalost mraz uništiti. Zato je srebrena misa sagledavanje i iznošenje plodova koji su dozreli. A vlč. Nikola je u 25 godina donio mnoge plemenite plodove koje je prepoznao narod, braća svećenici.

S. Robertina Medven proslavila zlatni jubilej svoga redovništva

robertina medven(Rijeka, 14.8.2017.) - Naša tajnica katehetskog ureda, s. Robertina Medven, redovnica Družbe Presvetog Srca Isusovog, proslavila je 50 godina redovništva. Svečanost slavlja, zajedno sa svojim susestrama, održano je u Rijeci, na Donjoj Drenovi u crkvi BDM Karmelske. Uz ove visoke jubileje redovništva zahvalu su izrekli na svetoj misi svećenici župa gdje sestre djeluju, a prvi među njima je bio mons.dr. Ivan Devčić, nadbiskup riječki, koji je predvodio koncelebraciju za ovu prigodu. S. Robertina Medven, prof, tijekom svoga redovničkog vijeka obavljala je mnoge istaknute poslove u školi kao predavač, na teološkom fakultetu dugo godina tajnica, dok je istovremeno obnašala i visoke dužnosti u upravi svoga reda, a u vremenu od 2000. do 2006. obnašala i dužnost vrhovne poglavarice reda. Trenutno je na dužnosti tajnice Katehetskog ureda naše biskupije, te obavlja i druge poslove u izdavačkoj djelatnosti biskupije, često objavljuje na ovim mrežnim stranicama. O samoj proslavi  saznajte više u nastavku iz teksta s mrežnih stranica ovih redovnica.

Susret vjeroučitelja Riječke metropolije na Cresu

cres vjeroučitelji(Cres, 22.7.2017.) - Tradicionalno, već 13. godina kako se vjeroučitelji Riječke metropolije okupljaju na zajednička druženja na kraju školske godine, uglavnom na Dan državnosti 25. lipnja, a ponekad i 22. lipnja kao što je to bilo ove godine. Otok i grad Cres bili su odredište ovogodišnjeg okupljanja vjeroučitelja koji su i laici, redovnici, redovnice i svećenici, na čelu sa svojim biskupijskim predstojnicima Katehetskih ureda. Riječku metropolije čine: Riječka nadbiskupija, Porečko-pulska biskupija, Krčka biskupija i Gospićko-senjska biskupija, dakle 4 crkvene jedinice iz kojih su se okupili vjeroučitelji, znanci od studentskih dana, a da nije ovakvih druženja tko zna kada bi se vidjeli.

Continue Reading

Duhovna obnova za djelatnike u školstvu

plitvice duhovna obnova za prosvjetare i vjeroucitelje(Plitvice, 1.4.2017.) - U pastoralnom centru Marije Majke Crkve održana je duhovni susret za vjeroučitelje i druge prosvjetne djelatnike s prostora Gospićko-senjske biskupije. Okupilo se stotinjak širitelja Božje riječi-vjeroučitelja, ostalih učitelja i šest ravnatelja od Gospića i Senja, do Ogulina, Rakovice i Plitvica. Nakon pozdravne riječi domaćina, predstojnika Katehetskog ureda Gospićko-senjske biskupije vlč. Nikole Turkalja dva predavanja održala je profesorica Hrvatskog katoličkog sveučilišta iz Zagreba dr. sc. Snježana Mališa na teme „Isusova pedagogija - odgovor na potrebe suvremenog čovjeka" i „Poziv učitelja, od kompetencije do formacije.“

Continue Reading

Vjeronaučna olimpijada za osnovne i srednje škole Gospićko-senjske biskupije

vj olimp srednja(Perušić, 2.3.2017.) - U četvrtak 2. ožujka održana je u osnovnoj školi Perušić vjeronaučna olimpijada za vjeroučenike osnovnih i srednjih škola s prostora Gospićko-senjske biskupije. Nakon provedenih pisanih testova, tombole i milijunka kod osnovnih škola pobijedila je Prva osnovna škola Ogulin s 76,5 bodova, ispred škole OŠ Josipdol, PŠ Siniše i Zrinka Rendulić iz Oštarija sa 61,25 bodova te Prve osnovne škole Ogulin, PŠ Zagorje sa 59,5 bodova. Kod srednjih škola pobijedila je Gimnazija Bernardina Frankopana iz Ogulina ispred Srednje škole Senj i Srednje škole Slunj. Interesantno je da su obje pobjedničke ekipe obranile prošlogodišnja prva mjesta.