Udbina

U Lapcu prva krizma nakon pet stoljeća

krizma lapac a(Donji Lapac, 5.5.2018.) - U subotu 5.svibnja 2018. bio je velik dan za žitelje Donjeg Lapca i njihovu najmlađu župu i crkvu koja je posvećena velikom i svetom papi Ivanu Pavlu II. Naime, taj dan krizmalo se 12 mladića i djevojaka i primili su "pečat dara Duha Svetoga". Misu je predvodio i podijelio sakrament sv potvrde biskup Gospićko-senjske biskupije Zdenko Križić. Ovo je prvi puta da se u novosagrađenoj crkvi u Donjem Lapcu podjeljuje sakrament svete potvrde. Bila je to zaista velika radost za narod ali i za njihova aktivna i predana radu prvog lapačkog župnika vlč Dinu Rupčića. Biskup Križić je u svojoj homiliji ohrabrio krizmanike i pozvao ih da i dalje u svojem životu hrabro svjedoče svoju vjeru u raspetoga i uskrsnuloga Isusa Krista u zgodno i nezgodno vrijeme kako i sv Pavao poziva u svojim poslanicama.

Dan hrvatskih političkih zatvorenika

udbina dan hrvatskih politickih zatvorenika(Udbina, 30.4.2018.) - Gospićko-senjski biskup u miru Mile Bogović predslavio je u ponedjeljak 30. travnja tradicionalno misno slavlje na Dan političkih zatvorenika koji se obilježava na spomendan tragične pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u Bečkom Novom Mestu 30. Travnja 1647. Na misnom slavlju u Crkvi hrvatskih mučenika nazočilo je više stotina članova Hrvatskog društva političkih zatvorenika iz svih dijelova Hrvatske na čelu s predsjednikom Markom Grubišićem. Uz biskupa Bogovića suslavio je čuvar svetišta vlč. Josip Šimatović, a svečanost liturgiji dao je Mješoviti katedralni zbor iz Đakova pod vodstvom  maestra vlč. Ive Andrića i uz orguljsku pratnju Darija Kusture.

Pomoć poplavljenima u Kosinju

donji lapac pomoc poplavljenom kosinju(Donji Lapac, 15.4.2018.) - Pojedine župe Gospićko-senjske biskupije proteklih mjeseci dosta su bile pogođene elementarnom nepogodom, poplavom. Nakon Ogulina prošle jeseni, sredinom ožujka poplava je najviše ugrozila prostor Kosinjske doline i župe Sv. Antuna Padovnskog u Gornjem Kosinju. Hvale vrijedan čin dogodio se u župi sv. Ivana Pavla II. u Donjem Lapcu gdje su župljani na inicijativu župnika vlč. Dine Rupčića milostinju prikupljenu na nedjelju Cvjetnicu uručili župniku Kosinja Peri Jurčeviću koji je predslavio u Donjem Lapcu uskrsnu duhovnu obnovu pod nazivom Svitanje iza Golgote.

Biskup Bogdan na komemoraciji za Josipa Jovića

plitvice biskup bogdan i komemoracija za josipa jovica(Plitvice, 31.3.2018.) - U subotu 31. ožujka na Veliku subotu održana je na Plitvicama komemoracija u spomen na prvu žrtvu u Domovinskom ratu, redarstvenika Josipa Jovića na kojoj je nazočio državni vrh na čelu s predsjednicom RH Kolindom Grabar Kitarović, ministrima unutarnjih poslova Davorom Božinovićem koji je bio i izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda kao i potpredsjednika Hrvatskog sabora Milijana Brkića te predstavnika brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

Continue Reading

Završena godišnja skupština Papinskih misijskih djela

plitvice pmdTreći, posljednji dan godišnje skupštine Papinskih misijskih djela Hrvatske započeo je misom u kapeli pastoralnog centra Plitvice koju je predvodio mons. Luka Tunjić, nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela BIH. "Korizma je povlašteno vrijeme produbljivanja misijske svijesti i misijskog djelovanja. Odricanje koje smo izabrali u korizmenom vremenu, imat će najbolji učinak ako ga namijenimo potrebnima u misijama" - istaknuo je u propovijedi mons. Tunjić.

Continue Reading

Započela godišnja skupština Papinskih misijskih djela

Udbina, (IKA) - Misom u Crkvi hrvatskih mučenika na Udbini započela je 5. ožujka godišnja skupština Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj. Misno slavlje je predvodio gospićko-senjski biskup Zdenko Križić u zajedništvu s mons. Milom Bogovićem, biskupom u miru, vlč. Antunom Štefanom, nacionalnim ravnateljem Papinskih misijskih djela Hrvatske i nad/biskupijskim ravnateljima Papinskih misijskih djela svih hrvatskih nad/biskupija.

Pretraživanje stranice