Blagdan sv. Cecilije

Utorak, 29. 11. 2005.

Sveta Cecilija primjer je svjedočenja vjere u prvim kršćanskim vremenima i među djecom i mladima. Kada je bila u najtežim mukama u nemogućnosti govora, sv. Cecilija je svjedočila svoju pripadnost Kristu i Presvetom Trojstvu prstima. O sv. Ceciliji kao zaštitnici crkvenih pjevača govorio je nakon mise župnik i dekan gospićki pop Antun Luketić.

Biskup Bogović predstavio je zatim s tajnikom fra Draženkom Tomićem knjigu splitskog Verbuma Hrvatski mučenici za vjeru i dom koja je pravi leksikon s popisom mučenika s naših prostora kao i sa 4 značajne propovijedi hrvatskih biskupa koje su temeljene na mučeništvu Hrvata nojih datuma. Tajnik fra Tomić je predstavio 12 lisni kalendar hrvatskih mučenika koji također donosi podatke o najznačajnijim mučenicima s hrvatskih prostora od vremena Rimljana pa do zadnjeg blaženika Alojzija Stepinca. Biskup je na kraju predstavio doplatnu marku Hrvatskih pošta s motivom projektnog rješenja Crkve hrvatskih mučenika na Udbini a čiji prihod će ići upravo u svrhu gradnje te crkve. Po biskupovim riječima to je najbolji put da se što više malenih ljudi u okviru svojih mogućnosti uključi u gradnju hrama na Udbini.

Zvonko Ranogajec