Sv. Valentin proslavljen u Josipdolu

Četvrtak, 13. 2. 2014.

Glazbom je misu animirao župni zbor pod vodstvom Ivanke Gašparović i uz orguljsku pratnju Marice Rendulić. Misi su nazočili brojni hodočasnici iz župa Ogulinskog dekanata kao i mjesni vjernici na čelu s načelnikom općine Josipdol Zlatkom Mihaljevićem.

Dr. Richard Pavlić je na početku predstavio lik sveca mučenika iz 3. stoljeća sv. Valentina o kome ima malo podataka a osnovno je da je bio mučenik kojemu je car Klaudije II. dao odrubiti glavu. Zašto se on od 16. stoljeća slavi kao zaštitnik zaljubljenih malo je poznato. Ono što je propovjednik posebno predstavio je razlika između lijepe i ugodne ljubavi koja se veže za eros i duhovne ljubavi koju daje Bog. Kršćanska i duhovna ljubav ljubi i kada nije ugodno, ona se ne hvali i ne traži svoje već se raduje istini i ona sve podnosi. Ovako ljubiti nije lako kada cijeli život polažeš za drugoga. Kada život ne baziraš na zavisti, hvalisanju i zlopamćenju već se sve podnosi iz ljubavi i vjere. Kada smo u depresiji nađimo one kojima je teže od nas i pomozimo im. To nam daje snagu i krila da se dignemo iznad svojih patnji. Život nam često odsijeca sigurne grane na kojima stojimo, no vjera nas uči da imamo krila da se uzdignemo iznad patnji, zaključio je dr. Pavlić.