Dan župe i općine - Sv. Ivan Nepomuk u Saborskom

Petak, 16. 5. 2014.

Kao i kod velikog borca za ispovjednu tajnu sv. Ivana Nepomuka koji je zbog čuvanja tajne platio životom i mučeničkom smrću i u svakom od nas se istovremeno krije i nadmeće kralj koji želi znati tuđe tajne ali sv. Ivan koji ih štiti. Često smo vrlo znatiželjni, čitamo crne kronike i tračeve i zanimamo se za intime drugih. Posebno je to snažno u današnjem vremenu u kome nije lako čuvati intimnost i integritet bližnjih. Svaki smo dan u kušnji da učinimo nešto loše i da obezvrjeđujemo jedni druge. Pravi zadatak za sve nas je odgojiti pastira u sebi da čuva onaj drugi, lošiji dio naše osobe. Da bi nam budućnost bila bolja molimo Boga da se u nama pojavi Dobri pastir i uputi nas u ljepote življenja i hrabrost sv. Ivana Nepomuka da činimo ono što moramo činiti.
Na početku mise moljene su litanije za poginule Saborčane u Domovinskom ratu kao i odrješenje grijeha. Nakon mise svećenici su nazočili danu općine Saborsko i programu učenika mjesne područne škole o nekadašnjim običajima vezanim za vjenčanja. Misi su nazočili brojni čelnici općina, Plaškog, Rakovice, Plitvica, Brinja, zamjenik gradonačelnika Ogulina kao i župan Karlovačke županije Ivan Vučić i zamjenik Ivan Banjavčić.