Trodnevnica uoči Škapuljirova i spomen na lipske žrtve

lipa trodnevnica2Lipa (18.07.2015.) – U subotu 18. srpnja, misom bdijenja završila je trodnevnica uoči vanjske proslave blagdana Gospe Karmelske (u lipskom kraju slavljenog kao Škapuljirovo), suzaštitnice župe Lipa na Dobri. Prethodne dvije večeri misna slavlja su predvodili kancelar Gospićko-senjske biskupije, preč. Marinko Miličević, i o. Ivan Šarić, pavlin iz Karlovca. Trećeg dana trodnevnice misu bdijenja predvodio je ogulinski dekan i župnik preč. Robert Zubović u koncelebraciji s privremenim upraviteljem župe popom Antunom Luketićem, bivšim župnikom popom Matom Pavlićem i vlč. Ivicom Tollom, župnikom u Generalskom Stolu i Mrežničkom Brestu. U pobožnosti krunice i misnom slavlju naglasak je bio na obitelji te na lipskim žrtvama Drugog svjetskog rata i poraća.

Marija, koju se stoljećima časti na brdu Karmelu, pravi je uzor žene i majke. Kao što je Marija brinula za svoju nazaretsku obitelj, tako i naše majke brinu za naše obitelji. Majke, odnosno žene, su temelj naših obitelji. Nakon što su mnogi muževi i očevi izgubili život u Drugom svjetskom ratu i poraću, majke i žene su bile te koje su ostale na kućnim ognjištima, koje su morale same brinuti o odgoju djece i uzdržavanju onoga što se uspjelo nakon rata sačuvati, ali i o ponovnom uzdizanju iz pepela tamo gdje je sve bilo uništeno. Kao što je Marija sav svoj život predala Bogu, tako su i župljani Lipe, stradali u Drugom svjetskom ratu i poraću, svoje živote predali Bogu za dobro njihove djece i njihovih obitelji. Neka ta njihova žrtva ne bude uzaludna, nego neka naše obitelji po zagovoru Majke Božje od brda Karmela ustraju u vjeri, nadi i ljubavi – zaključio je preč. Zubović u propovijedi.

Nakon misnog slavlja uslijedila je procesija sa slikom Gospe Karmelske, koju su nosili krizmanici, oko župne crkve sv. Nikole biskupa, čiji su toranj i pročelje Lipljani vlastitim sredstvima temeljito obnovili za ovu proslavu. Nakon završnog blagoslova u crkvi, okupljeni vjernici su s upaljenim svijećama uputili se u procesiji prema obližnjem Lipskom mostu. Na tom mostu su partizani u jesen 1943. godine strijeljali 8 pripadnika vojske NDH iz okolice Mrkoplja te ih bacili u rijeku Dobru koja ispod teče. Žrtve su kasnije pokopane uz desnu obalu rijeke, dok je jedan od njih pokopan na lipskom groblju. Upravitelj župe pop Luketić je u hodu prema mostu, koji spaja naselja Lipu i Protulipu, pročitao imena 67 do sada zabilježenih žrtava ove župe, stradalih u Drugom svjetskom ratu i poraću. Vjernici su upaljene svijeće stavili na ograde s jedne i druge strane mosta, koji je, kako reče pop Luketić, simbol prelaska iz ovozemaljskog u vječni život. Susret je završen zajedničkom molitvom za sve pokojne i pjesmom „Ima jedna duga cesta“.

lipa trodnevnica1

Tags: mučenici, žrtve komunizma, Lipa na Dobri, lipske žrtve, Škapuljirovo