Sveti Valentin - proslava suzaštitnika župe Josipdol

Nedelja, 14. 2. 2016.

U našim životima nema planova bez ciljeva u ostvarivanju kojih ima puno zapreka. Planovi izvršenja podložni su kušnjama što je osjetio Isus , ali i sv. Valentin, svetac iz prelaska 3. u 4. stoljeće. Valentin se nije odrekao svoje vjere unatoč pritiscima cara Klaudija te je ustrajno slijedio put Isusa Krista. Propovjednik fra Petar je zatim progovorio o čestoj izloženosti kušnjama pri čemu treba biti dosljedan i ne podleći im. To je posebno prisutno u današnje vrijeme preko napasti zabave, olakosti i spektakla. Na temelju Isusovog recepta posta i molitve 40 dana u pustinji i mi u korizmi pokušajmo naći trenutke sabranosti . Najviše postimo od svog ega, očiju, ušiju i jezika. samo uz molitvu možemo sobom gospodariti, zaključio je propovjednik svoju homiliju.

Misu je liturgijskom glazbom animirao župni zbor pod vodstvom Ivanke Gašparović kao i dječji zbor pod vodstvom Marice Rendulić. U prepunoj župnoj crkvi, pred više stotina župljana i hodočasnika misi je nazočio i načelnik Josipdola Zlatko Mihaljević sa suradnicima. Nakon mise predstavnici župe Cerovnik odnijeli su cvijeće i zapalili svijeće na grobu tragično stradalog župnika Josipdola i Cerovnika Dragutina Fifku kojeg su 24. svibnja 1943. ubili četnici kao i brojnih žrtava Cerovnika iz siječnja 1941. godine. Molitvu na grobu predvodio je fra petar Grubišić uz župnika Cerovnika popa Antu Luketića.

jos zborjos fifka