Sjednica ŽPV-a Ogulin u biskupovoj nazočnosti

Nedelja, 25. 2. 2018.

Župnik Štefančić uveo je nazočne u temu Godinu obitelji citirajući papinu encikliku „Humana vitae“. Obiteljsku molitvu naveo je kao temelj svakolikog razvoja kršćanskih obitelji. Biskup Križić je istaknuo da je crkvi stalo do obitelji koja je ustvari 1. Crkva preko koje djeca od roditelja upoznaju Boga i u kojoj su prvi zasadi vjere. Zdravog društva nema bez zdrave obitelji, a bez obiteljskog odgoja svaki drugi odgoj je nedostatan. Pošto je pastoralna godina u biskupiji posvećena obitelji, važne su ponude na spomenutu temu u svakoj župi jer je svaka specifična na svoj način. U raspravi više članova ŽPV-a istaknut je značaj Obiteljske zajednice u župi, a kao najveći problem nedostatak obiteljske molitve. S tim u svezi istaknuta je potreba jačanja molitvenih zajednica, a posebno muževa koji su važni u svjedočenju vjere.

Voditeljica Biskupijskog obiteljskog savjetovališta Nives Tomić na temelju petnaest godina iskustva vođenja ove ustanove kao i rada sa četiri župnika u proteklom razdoblju, istaknula je činjenicu da su najjači kvasac u župi mlađe obitelji s više djece koje svjedoče svoju vjeru. U tom cilju važni su bračni vikendi, kao i dolazak na biblijske zajednice. Župni vikar Herbert Berisha ukazao je na značaj klanjanja kao pripreme za nacionalni susret obitelji u Solinu, a s. Pankracija Žižić je ukazala na potrebu jačeg zajedništva. Milan Prpić je ukazao na potrebu njegovanja obiteljskih vrednota u cilju svjedočenja mlađima, a Tomislav Lipošćak smatra da je izlaz u osnivanju katoličkih škola jer je danas vjeronauk u školama predmet kao i svi drugi. Osim toga, primijenila se i socijalna slika društva u kojoj nema više baka i djedova koji su prije u unučad usađivali vjeru. Biskup Križić je na kraju zaključio da treba donijeti još konkretnijih ponuda da bi ljude odgojili da razumiju molitvu te da im se približi Božja slika. U tom cilju je predložio organiziranje tribina s biblijskom ili duhovno-teološkom problematikom.

og zpv1