Sinac slavio svoga patrona sv. Iliju

sinac ilina b(Sinac, 20.7.2018.) - Gospićko-senjski biskup Zdenko Križić predslavio je u petak 20. srpnja blagdan nebeskog zaštitnika župe Sinac u Otočkom dekanatu u Gospićko-senjskoj biskupiji, sv. Iliju proroka. Uz mjesnog župnika Andriju Kekića koncelebriralo je 10 svećenika biskupije, među kojima otočki dekan mons. Tomislav Šporčić, slunjski mons. Mile Pecić, udbinski preč. Josip Šimatović i umirovljeni profesor Riječke teologije dr. Milan Šimunović. Glazbom je misu animirao župni zbor Sinac pod vodstvom Jasne Ilić i uzu orguljsku pratnju s. Cecilije Pleša.

Govoreći o jednom od najvećih proroka crkve biskup Križić je u duhu svoje karmelske pobožnosti poručio:
„Najveći prorok starozavjetne povijesti Ilija vraćao je narod pravoj vjeri protiv poganskog boga Bala a čiju poruku je u sučeljavanju s Balovim prorocima Bog preko Ilije poslao kroz oblak. Ilija se postavio u zaštiti Jahvea radikalno i mnogima je danas Ilija aktualan, posebno onima koji stoje na dvije stolice, kao što su ulizice i korumpirani , oni koji se ne žele zamjerati, malo žive vjeru, malo ne. Ilija traži od naroda dosljedno svjedočenje vjere. Ipak, nakon što je pobio 452 Balova proroka, Ilija se osilio i upao u sumnju da ga Bog ne sluša. Primjer je to da je u životu malen put od oduševljenja do razočarenja. Ilija pada u krizu i odlazi u pustinju , Bog ga propituje i ne dopušta mu predaju. Preko misterioznog kruha Bog nam daje predznak euharistije. Ako joj pristupamo površno, ona ne proizvodi dovoljno snage, baš kao što i bježanje pred odgovornošću ju ne izbjegava nego samo odgađa. Ilija je u svojoj patnji Boga nakon oblaka prepoznao i u dobroti i vratio se istim putem kojim je pobjegao. S osjećajem Božje visine Ilija se više nikoga ne boji. On nam u konačnici daje poruku da spoznamo sami sebe i svoje manjkavosti ali da uz božju pomoć sve svoje prepreke savladavamo.“

sinac ilina asinac ilina c

Tags: Sinac, sv.Ilija

Pretraživanje stranice