Gospa Lurdska u Velikom Skočaju

Nedelja, 11. 2. 2018.

Župnik se u propovijedi osvrnuo sa prvo čitanje i evanđelje u kojima se spominje bolest gube. Tad vrlo prisutna bolest gube ne samo da je izolirala čovjeka od drugih, da je morao živjeti na nekom posebnom daleko od naselja, nego mu je ugroženo i dostojanstvo, jer je morao vikati nečist da upozori i ne zarazi druge ljude.  Gubavac iz Evanđela ponizno prilazi Isus i moli da mu pomogne. Propovjednik je povezao gubavca s Marijom koja je također ponizno bogu služila i bogu prilazila. Propovjednik je u propovjedi zaključio da je puno gora od ove vanjske ona unutarnja guba, jer ta je guba uzrok ljudskog zla i puno se teže čisti.
Pod misom se molilo za sve bolesne a posebno za bolesnu djecu.
Ova crkva izgrađena je 1912. godine a kasnije su dograđivani sakristija i zvonik. Ovu crkvu koja je bila ponos Skočajaca te primjer rad, vjere i pobožnosti njihovih predaka zapalili su četnici 1994. godine. Izgorjelo je sve i ostale su samo gole zidine. Ipak u poratnim godinama, skočajci posebice oni raseljeni diljem domovine i svijeta predvođeni Milom Mlinarićem Piranovim vratili su ovoj crkvi stari sjaj. Ove jeseni nanovo je prekraćena i preuređena sakristija, a nadamo se da će radovi biti nastavljeni i na samom prostoru crkve kao i zvoniku.