Ordinarijat Gospićko-senjske biskupije

Misa bdijenja uoči Velike Gospe u Oštarijama

ostarije biskup krizic i velika gospa u svetistu gospe od cudesa(Oštarije, 15.5.2018.) - Misu uočnicu i bdijenje uoči blagdana Uznesenja BDM u svetištu Gospe od Čudesa u Oštarijama predvodio je treću godinu za redom Gospićko-senjski biskup mons. mr. Zdenko Križić. Svečanost je započela procesijom od središta Oštarija pa preko simbola Oštarija, starog Marmontovog mosta do crkve i velebnih ostataka nekadašnje katedrale unutar kojih je održana misa. U procesiji je sudjelovalo blizu tisuću hodočasnika iz župa Ogulinskog dekanata od Ogulina pa do najjužnijeg Saborskog. Mnogi od njih su hodočastili u pravom smislu te riječi iz Plaškog i Ogulina, pješačeći iz svojih župa do svetišta.

Hodočasnici su u procesiji sudjelovali sa svojim barjacima, a procesiju su uzveličale brojne laičke udruge iz župa Oštarija, Cerovnika, Ogulina i Josipdola. Vatrogasci i Dobrotvorna podupirajuća društva imale su znatnu ulogu u organizaciji proslave. Koncelebriralo je osam svećenika na čelu sa čuvarem svetišta popom Antunom Luketićem. Glazbom je misu animirao združeni zbor više župa pod vodstvom i uz orguljsku pratnju Franje Puškarića te asistenciju Domagoja Šlata i Mihaela Peca.

Isusovu majku Mariju evanđelja ne spominju za vrijeme dok je on činio čuda za razliku od drugih žena. No, zato je ona prisutna na Kalvariji, njena prisutnost ispod križa dio je Božjeg plana spasenja. Bila je prva suradnja Isusa i Marije i opetovana pojava nakon što su muškarac i žena bili prvi u edenskom raju. Marija je jedina osoba kojoj se obraća i predaje ju svom učeniku apostolu Ivanu. Time svojoj majci daje poslanje za spasenje svih ljudi preko materinstva i posredništva. Zašto ju daje Ivanu? Zbog njegove jače intimnosti s Isusom koji je u najtežim trenucima imao glavu na Isusovu srcu, bio je svjedok muke i vidio krv i vodu iz Isusova boka . Bio je od Isusove zajednice najprikladniji prigrliti Mariju. „Ivane, evo ti majke,“ poručio je Ivanu da bi mu ukazao na njegovu dužnost, dok je za Mariju znao da je shvatila poslanje. Bio je to početka štovanja Marije, zaključio je biskup Križić te poručio da je to shvatio i puk ovog kraja još pred 500 godina. Ostaci nekadašnje velebne crkve zidovi su plača zbog mučeništva ljudi koji su prepoznali Marijinu pomoć pa su je i nazvali Gospa od Čudesa. Bog se daruje tamo gdje ima vjere a gdje ima vjere ima i čudesa. Ne otiđite iz ovog svetišta bez malih obećanja Mariji da se želite promijeniti. Neka uz majku prošlosti Gospa od Čudesa postane i naša majka sadašnjosti i budućnosti, zaključio je biskup Križić.
Završne pozdrave na kraju je prenio čuvar svetišta pop Ante Luketić.

Tags: Oštarije, Velika Gospa, 2018.

Pretraživanje stranice