Križari prisegnuli na blagdan svog zaštitnika bl. Ivana Merza

og prisega krizara(Ogulin, 10.5.2015.) - U nedjelju 10. svibnja na blagdan bl. Ivana Merza a ujedno i Majčin dan na večernjoj misi u župnoj crkvi sv. Križa u Ogulinu svečano križarsko obećanje dalo je četvero novih križara u križarskom društvu Dragutin Kukalj iz Ogulina. Misu je predslavio župnik i dekan ogulinski preč. Robert Zubović a tijek prisege je održao izaslanik predsjednika Središnjeg križarskog vodstva Darija Burjana, Matej Masjan , referent za organizaciju pri SKV-u. Među brojnim vjernicima našlo se dosta nekadašnjih križara kao i roditelja današnjih križara.

Propovjednik vlč. Zubović je na početku istaknuo značaj Majčinog dana kojeg slavi cijeli svijet i koji je za vrijeme bivšeg sustava bio stavljen u drugi plan. Na današnji dan obilježavamo i spomen dan bl. Ivana Merza kojeg su za svog zaštitnika uzeli križari u svom naviještanju evanđelja i radosne vijesti. Upravio su križari 30.-tih godina bili nositelji duhovnog i vjerskog života ogulinske župe zahvaljujući njegovu osnivaču i velikom liturgičaru Dragutinu Kukalju. I danas možemo biti ponosni na križare koji su nositelji liturgijskog pjevanja, posjećivanja siromašnih, prodavanja maslinovih grančica, prodaje katoličkog tiska i ljubljenja Boga i domovine. Budućnost našeg naroda i vjere ovisi o Vama, zaključio je vlč. Zubović. U nastavku je o povijesti križarskog pokreta progovorila predsjednica Križarskog društva Dragutin Kukalj iz Ogulina Vesna Vuković, da bi zatim vlč. Zubović predvodio uz Mateja Masjana čin primanja. Prisegu su položili i dobili značke novi križari Iva Štajduhar, Valentino Špehar, Marija Kalmar i Valerija Turković. Od 1937. godine kada su osnovani pa do zabrane rada 194. godine kroz križare je prešlo preko 150 članova, a svoj rad križari su obnovili 1995. godine. Danas društvo ima 20 članova a duhovnik im je župni vikar Dino Rupčić.

Tags: križari, bl.Ivan Merz

IspisE-mail