Ponedjeljak, 1. 4. 2024.

Vazmeno Trodnevlje u Senju

Obrede Vazmenog trodnevlja u senjskoj katedrali predvodio je senjski župnik mons. dr. Richard Pavlić koji se u vazmenoj čestitci zahvalio svima koji su doprinjeli radosnom slavlju Vazma. Osobito se zahvalio ministrantima bez kojih svečana liturgijska slavlja ne bi bila moguća, te župnom Caritasu i udruzi „Mrva sriće“ koji se redovito brinu za potrebite u župi.

U vazmenoj propovijedi mons. Pavlić je istaknuo tri osobe uskrsnog jutra od kojih se možemo učiti vjeri: Božja „šutnja“ u našem životu slična je praznini groba pred kojom se nalazi Marija Magdalena koja u beznadnoj životnoj situaciji pokušava učiniti ono što se ipak može učiniti. Od Petra se možemo učiti šutnji i strpljivosti pred situacijama života i vjere u kojima razum ostaje nijem. Od „ljubljenog učenika“ možemo se učiti slušati i gledati srcem. On koji je na posljednjoj večeri čuo otkucaje Učiteljeva srca, u praznom grobu spoznaje da to Srce nije prestalo kucati. Neka nam ova tri Isusova učenika izmole dar uskrsne vjere koja će nam pomoći suočiti se s Božjom „šutnjom“, otkotrljati kamenje sumnje, straha i nemira, te naći odgovore tamo gdje razum ostaje nijem.