Četvrtak, 22. 12. 2022.

GOSPIĆ: BOŽIĆNI KONCERT U KATEDRALI

Učenici Osnovne škole dr. Jure Turića i mladi iz Gospića, 21. prosinca 2022. navečer, nakon sv. mise u 18 sati, razveselili su Božićnim koncertom pod nazivom „Svim na zemlji mir, veselje …“ svoje roditelje, sestre i braću, razdragali bake i djedove koji su ispunili gospićku katedralu Navještenja Blažene Djevice Marije. Ovaj koncert adventskih i božićnih pjesama izveli su članovi Hrvatskog kulturno-umjetničkog društva „Degenija“ iz  Gospića i članovi Folklorne skupine „Degenija“, obučeni u narodnu ličku nošnju. Oni već dvadesetak godina djeluje pri Osnovnoj školi dr. Jure Turića. Obje skupine vodi učiteljica Antonija Rosandić. Treba spomenuti da su proteklog vikenda u dvorani Pučkog otvorenog učilišta „Dr. Ante Starčević“ u Gospiću članovi HKUD „Degenija“ održali koncert „Oj Božiću, al’ ideš polako“.

Na ovom nastupu pridružio im se i vjeroučitelj Franje Puškarić koji je vodio i Program koncerta i pratio pjevanje na klavijaturama.  Pozdravio je prisutne pozdravom: „Dobra večer, dobri ljudi da bi nam svi zdravi bili. I od Boga i od nas da bi čuli dobar glas.“ Potom je predstavio izvoditelje koji su svojim izvedbama odškrinuli vrata bogatstva kulture, adventskih i božićnih pjesama i običaja Lijepe naše, od Hrvatskog zagorja, Međimurja i Slavonije do naše Like, Dalmacije i otoka.

Za početak su recitaciju Čekanje sreće uz četiri svijeće recitirale Mihaela Šop, Marija Jurjević, Karla Klobučar i Mia Serdar, a potom su članovi HKUD „Degenija“ izveli pjesme: „Padaj s neba“, „Srićna noć je prispila“ i „Dragi pastiri“.

Učenice Indira Starčević, Željka Pavletić, Ivana Župan i Natalia Lemaić  recitirale su „ Božić je došao“, potom su članovi školske folklorne skupine pjevali: „Radujte se narodi“ i „Djetešce nam se rodilo“, uz pratnju tamburice koju je svirao Jakov Šarić.  Bilo je uočljivo kako posebno radosno pjevaju najmanji u prvom redu, kao da gledaju pred sobom malog Isusa.

Slijedile su pjesme: „Veseli se Majko Božja“, „Danas se čuje“ i „Prevelika radost“ u izvedbi članova HKUD „Degenija“. U pjevanju su se kao solistice posebno istaknule Sanja Ivšinović, Mihaela Ivšinović, Željka Pavletić i Marija Savatović.

Budući da je s Božićem vezana i Nova godina, učenici Emili Milković i Matej Ćaćić recitacijom „Novogodišnji vlak“ zaželjeli su svima sretne blagdane i na kraju smo svi zajedno s njima zapjevali: „Svim na zemlji mir, veselje“.

Voditelj Franje Puškarić zahvalio je svima koji su, očito, uživali slušajući našu djecu i mlade. Uprisutnili su nam radosti nadolazećih božićnih blagdana i ljepote hrvatske tradicijske glazbe vezane s dragim nam Božićem. Na kraju je zahvalio župniku o. Anti Kneževiću te suradnicima, o. Tihomiru, o. Marku i o. Domagoju.

Župnik je također zahvalio posebno učiteljici Rosandić, vjeroučitelju Puškariću, izvoditeljima i uručio im pismena priznanja. Zahvalio je prisutnima i pozvao sve da svojom prisutnošću i molitvom uzveličaju sve dane vezane uz Božić – ovu veliku svetkovinu Isusovog rođenja.

tekst: s. Robertina Medven

fotografije: Marko Čuljat i Mateo Devčić