Biskup Bogović na Danu općine Rakovica-krstio 6. dijete obitelji Sep

Nedelja, 4. 8. 2013.

Na području Općine su dvije župe: Rakovica i Drežnik-Grad. Njima upravljaju svećenici s područja Grada Slunja, koji u utorak slavi svoj Dan – na dan Preobraženja Gospodnjega. Svoj Dan proslavit će u spomen na oslobođenje 1995. i Cetingrad. Možemo reći da cijeli katolički Kordun povezuje svoje nove početke s povratkom na opljačkana i zapaljena svoja, ali oslobođena ognjišta. Dan općine obilježava se i krštenjem Anje Sep, šestog djeteta Davora i Ružice. Općina Rakovica dalo je trima obiteljima s brojnom djecom posebno priznanje na čemu čestitam i općini i obiteljima, jer Crkva odavna blagoslivlja obitelji s brojnom djecom.

Biskup je zatim progovorio o duhovnoj dimenziji, jer kršćani su osjećali da je ovo njihova paroikia, privremeni stan, da su oni ovdje stranci koji putuju u svoju vječnu domovinu. U tom smislu treba misliti kod svakog rada, što smo učinili za druge, a ne što smo zadržali za sebe. Najbolji primjer darivanja nam je Isus Krist, jer ničeg nije bilo što on nije darovao, a najjasniji znak tog darivanja bio je križ. To je osjetila i to darivanje živjela Sveta Jelena. Zato je s posebnom ljubavlju tražila onaj križ na kojem je Krist svoje ljudsko darivanje završio. Najveće je darivanje unutar obitelji. Vidimo koliko je to darivanje urodilo plodom u životu sv. Jelene. Njezin sin je shvatio vrijednost života kršćana i dao im slobodu. Ljudima je u praksi teško shvatiti da se život spašava životom i darivanjem za druge. Ljudi se vladaju kao onaj „bezumnik“ iz evanđelja koji je mislio da je sva životna pitanja riješio kad mu je rodila godina.

Povodom Dana Općine tri obitelji su dobile posebno priznanje, tri obitelji u kojima je prisutno višestruko darivanje: darivanje života, darivanje svoga vremena, svojih sredstava, svojega rada. Neće roditelji posebno obdariti svoju djecu ako im dadu samo materijalnu sigurnost. Mnogo više će im dati ako jednostavno žive za njih, ako sebe daju. Evanđelja nam ne govore da je Isus ikome dao nešto materijalno. I kada je umnožio kruh, rekao je apostolima da oni dijele narodu. No, apostoli su osjetili da on živi za njih i da sebe daje za njih. To darivanje ostat će trajno u euharistiji. Zato čestitam Općini na prepoznavanju toga darivanja, što je pokazano povodom Dana Općine davanjem posebnih priznanja trima obiteljima sa po šestero djece. Crkva podržava i blagoslivlja taj put pa će se i ona pridružiti tom priznanju i darivanju. To je pobjednički put koji treba nastaviti.

Biskup je na kraju progovorio o braniteljima jer je bilo ljudi koji su bili spremni mnogo toga darovati pa da bi se ovdje moglo živjeti u slobodi. Mnogi su bili spremni uzeti svoj križ, svoju odgovornost, svoj doprinos na „oltar Domovine“. Dakako, braćo i sestre, prilikom obljetnice pobjedničke „Oluje“ valja se prisjetiti onoga prigovora nekom vojskovođi: Znadeš pobijediti, ali se ne znaš pobjedom koristiti. Nije pobjeda nad nasilnikom zadnji korak, nego mogućnost da se čine dobri koraci koji su prije bili nemogući. Te korake možemo činiti jer smo stekli slobodu. Ne važi više ono: Ništa se ne može! Zato nećemo ni pokušati. Treba uzeti u ruke sudbinu i sreću, kako pjeva naš poznati pjevač. Učiti se odgovornosti, tražiti načina kako stvarati uvjete boljeg života. Inače sloboda može bitki samo teret kao nekim Izraelcima na putu kroz pustinju. Crkva je podržavala takav zanos za slobodom, ali odgovornom. Mi smo upravo u ovoj crkvi 1995. imali svećenički dan. Svećenici iz ovoga kraja prihvatili su svoj križ da će doći s narodom i biti uz njega na opljačkanim i popaljenim njegovim ognjištima. Taj križ prihvatio je i Pero Bogut koji je napustio mirni Mrkopalj i došao ovamo: najprije u Korenicu a poslije se nastanio ovdje. Nije već imao mladenačko zdravlje, ali je prihvatio to darivanje za dobro naroda.

Crkva je sa svoje strane svakako mnogo doprinijela da ovaj kraj grad dobije na značenju i na svojoj duhovnoj dimenziji. Ona će to raditi i dalje, ali i njezino sudjelovanje ovisi u mnogočemu o općinskoj upravi i ljudima koji u joj sjede, a oni su među nama. Ovdje možemo s radošću potvrditi da Općinsko Vijeće prepoznaju tu važnu ulogu Crkve za ovu općinu za njezine građane. Ono što vama i crkvenim ustanovama danas želim poručiti: nismo mi neka konstrukcija nad narodom, nego nadogradnja koja uvijek treba čvrsto stajati na istom tlu na kojem narod živi i biti u službi njegova dobra.