Biskup Bogović na predstavljanju knjige Ivana Strižića „Ogulin u Domovinskom ratu”
Dvije knjige s preko dvije tisuće stranica (prva knjiga događaji a druga dokumenti) u nazočnosti preko 400 uzvanika među kojima akademika, sveučilišnih profesora i ljudi iz javnog i crkvenog života predstavio je u ime nakladnika grada Ogulina njegov dogradonačelnik Tone Radočaj, jedan od ocjenitelja povjesničar dr. Josip Jurčević kao i sam autor Ivan Strižić. Nakladnik knjige je Ogranak Matice hrvatske Ogulin. O knjizi je prozborio i gospićko-senjski biskup Mile Bogović.
Biskup Bogović i sam povjesničar, Strižićev historiografski rad i napor nazvao je spašavanjem povijesti pošto su nade mnogih da će se padom komunističkog sustava moći razobličiti sve krivotvorine koje je on proizvodio i da će se konačno dobiti sliku naše povijesti onakva kakva je ona bila, nisu ostvarile. Ta slika ne samo da nije dobivena nego joj se svakim danom stvaraju nove teškoće. S njima se bori današnji povjesničar kada želi pisati o vremenu komunističke vladavine na našim prostorima. Naši arhivi puni su izvornog materijala i literature koji su nastali da se prijašnji sustav opravda, održi i drugima nametne a što uključuje i sustavno blaćenje onih koji su drukčije mislili. Onome koji danas želi pisati znanstvenu povijest nude se ti izvori i ta literatura. Mnogi koji su znali kako je bilo, nisu smjeli pisati, pa se onda pitamo kako spasiti povijesnu istinu? Krajnje je vrijeme da se ispitaju još živući svjedoci i sva je sreća da nam se „ukazao" Ivan Strižić i počeo skupljati materijal i saslušavati svjedoke. Prošao je područje bivše Slunjske općine i tako obradio to područje, objavio rad u više svezaka. Ispekao dobro zanat, ali se također može reći da je našu njivu došao s bogatim književno-povijesnim iskustvom. Došao je u Ogulin. Žao mi je što je počeo s Domovinskim ratom a ne s Drugim svjetskim ratom. U knjigama je postavljen dobar i dragocjen materijal koji priječi stvaranje krivih legendi, poput tvorevina nakon 2. svjetskog rata. Drago bi mi bilo da tako prođe Gacku, Liku, Udbinu i Lapac – da svojim radom pokrije cijelo područje Gospićko-senjske biskupije. Imat će uvijek moju podršku jer je zaslužuje, zaključio je biskup Bogović.
Dr. Josip Jurčević knjigu je nazvao spomenikom za buduće generacije koja će čuvati ogulinski identitet, dok je Tone Radočaj naveo kao središnja dva pitanja, nesitarženost 2. Svjetskog rata i poraća u ogulinskom kraju , kao i teško rađanje ove knjige zbiog teškog dolaženja do važnih dokumenata. Sam autor Ivan Strižić je poručio da će nas samo istina održati. O knjizi su prozborili i gradonačelnik Ogulina Jure Turković i karlovački župan Ivan Vučić. U umjetničkom dijelu programa nastupio je HPD Klek iz Ogulina.