Biskup Jezerinac na duhovnoj obnovi s braniteljima

Subota, 26. 5. 2012.

Biskup Jezerinac, kroz homiliju, istaknuo je nekoliko povijesnih činjenica, duhovnih misli i očekivanja: "Ova crkva u Oštarijama ima svoje početke u 15. stoljeću kada započinje njena gradnja s velikim planovima Stjepana II. Frankopana da siđe s Modruša i napravi veći grad u ravnici. Svetište Gospe od Čudesa danas je jedno od simbola hrvatske nacionalne i crkvene povijesti.
Ono je i danas mjesto susreta, molitve i zajedništva. I drago mi je, što je rečeno na početku u pozdravnom govoru, da bi ovo događanje trebalo ići i izvan ovoga kraja, Oštarija, trebala bi se upoznati cijela crkvena javnost. Bilo bi dobro i ubuduće organizirati ove susrete vjere i zajedništva.
Narod bez vjere nema oslonca. Zato duhovna obnova, što je ovdje organizirana, i što će se, nadam se, nastaviti ubuduće svake godine, iznimno je važna u vrijeme previranja, kriza i nevolja." Biskup odgovara na skromne izjave, stranih i domaćih dužnosnika, da smo mali narod i nastavlja riječima ohrabrivanja: "Mi nismo maleni narod. Brojčano da, ali da nas nije bilo u proteklim stoljećima, naše vjer i žrtve, tko zna kako bi izgledala Europa danas i 'veliki' narodi."
Duhovski događaj, prema Djelima Apostolskim, stavlja Mariju majku Isusovu u središte povijesti Crkve: "Danas se spominjemo ispunjenja Isusovog obećanja. On šalje silu odozgor i svi se napuniše Duha Svetoga, Marija i apostoli koji počeše govoriti drugim jezicima i svi su ih razumjeli. Bili su jedno srce i jedno duša. Primjer za to imamo u hodočašću vojske i policije u Lurd, razni jezici, ali se prepoznaje jezik ljubavi. Kao u obitelji. Majka je srce obitelji. Isusova majka Marija srce je Crkve."

Prigodom uručivanja poklona i uspomena na duhovnu obnovu, svi su istaknuli kako će za godinu dana u svojim sredinama i udrugama pokrenuti veći broj branitelja i stradalnika Domovinskog rata na dolazak i sudjelovanje u duhovnoj obnovi.
Kroz tri dana duhovne obnove na događanjima bilo je nazočno do 200 branitelja, od toga dvadesetak gostiju, kao izaslanici udruga. 

Materijalnu i organizacijsku potporu pružili su domaći načelnik Općine Josipdol, Zlatko Mihaljević, te Ivica Sopek, načelnik općine Tounj koji je i među idejnim začetnicima obnove. Svojim prilozima pridružili su se grad Ogulin, općine Plaški i Saborsko, te udruge i pojedinci. Posebna zahvala izrečena je g. Ivanu Vučiću, županu Karlovačke županije, za materijalnu potporu i poticaj za ostvarenje ove ideje. Ideja i njeno ostvarenje u najvećoj mjeri je zasluga Josipa Luketića, predsjednika županijske organizacije Prvi redarstvenik, iz iste udruge g. Željko Magdić, branitelji iz Tounja Ivica Sopek i Tomica Krikšić, predstavnik 1.g.br. Tigrovi Komes Željko, a župnik pop Ante Luketić sve je okupljao i od početka vjerovao u ostvarenje ideje.  

  Vijesti - Sve