Biskupijski susret mežnara ili sakristana

Petak, 11. 3. 2011.

Dr. Šimunović je na početku etimološki objasnio pojmove mežanara i sakristana kao i korjenite potrebe obnove tkiva župnih zajednica kako je još 1988. godine pojasnio papa Ivan Pavao II da župe ne postanu samo administrativne zajednice s tendencijom osipanja vjernika. Posljednjih godina raste potreba za formiranjem liturgijskih zajednica ili liturgijskih inicijativnih skupina kojima je cilj produbljivanje značenja liturgije i njeno što dostojanstvenije slavlje. Suvremeni čovjek želi biti subjekt pa tako i sam mežnar želi da se čuje njegova riječ i da bude poštovan. U današnje vrijeme kada se podcjenjuje Crkva i svećenik, to je sve rjeđi slučaj. Dr. Šimunović je zatim istaknuo temeljne zadatke mežnara koji treba biti poveznica župljana sa župnikom kao i njegove zadatke. Mežnar treba biti liturgijski animator kome je komunikacija izražena kvaliteta a na kraju je istaknuo i potrebu nagrade mežnara za njegov rad kao i potrebu animiranja i ostalih župljana. U raspravi je predavač iznio niz praktičnih savjeta u radu mežnara posebno za liturgiju Velikog tjedna.

Mons. Tomislav Šporčić na kraju je sudionicima susreta prezentirao prijedloge priprema obitelji biskupije za Papin posjet Hrvatskoj u lipnju. Oni se sastoje od molitve u obiteljima, tjednog euharistijskog klanjanja ili križnog puta petkom te posta jednom tjedno. Isto tako roditelji krizmanika nazočiti će korizmenim hodočašćima u gospićku katedralu.