CEROVNIK: Blagoslovljen križ na “Vainvrhu”
Sam blagoslov križa određen je za ovu nedjelju koja dolazi iza blagdana Križeva. Lijep sunčan dan, u prijateljskom ozračju, za tridesetak nazočnih će ostati u lijepom sjećanju. Domaćin Jure Krznarić sa suprugom i prijateljima pobrinuo se za obilnu okrjepu nakon blagoslova i veselo druženje koje potraja do kasnijih popodnevnih sati.
Ovo selo je smješteno na staroj rimskoj cesti između Modruša i Polja (Carevog) koja je dalje prolazila prema Sisku. U XVII. stoljeću selo se spominje pod imenom Vrhovce, a iz toga vremena postoji i spomen župne crkve kojih se ostatke moglo vidjeti još 70-tih godina. škrti povijesni izvori ne govore otkud današnje ime ovom selu. Po pričanju starijih mještana smatra se da je ovaj naziv neispravan, tako da na pločicama kućnog broja možete vidjeti "VAINVRH" kako mještani i izgovaraju. Ime Vainvrh je prihvaćeno u narodu s obrazloženjem da dolazi od riječi vino, jer se navodno na južnim obroncima sela uzgajala vinova loza, kao i na nedalekoj Viničici. Stanovnici se služe usporedbama kada govore o svom mjestu: da su imali prije 2 svj. rata više kućnih numera od Josipdola, da je tu bilo i do 35 obitelji (vjerojatno obiteljske zadruge s velikim brojem članova) iza rata. U Domovinskom ratu mjesto je bilo okupirano, na samoj crti obrane, tako da su neki gledali svoju kuću s čežnjom s prvih crta.
Danas se ovom mjestu može doći iz pravca Josipdola. U mjestu Vojnovac, odmah iza pružnog prijelaza skreće se uz brdo dosta dobrom bijelom makadamskom cestom. Prve kuće udaljene su oko 2km. Struja i telefon bili su još prije Domovinskog rata, dok je napajanje vodom iz izvora koji presuši kad su sušne godine kao ova, uredno su postavljeni kontejneri za odvoz smeća. Tri su nastanjene kuće, jedna novija drvena vikendica i manja kuća obnovljena državnim sredstvima. Dokle pogled dopire vidljivi su zapušteni manji ili veći voćnjaci oko napuštenih i porušenih kuća iz nedavnih vremena. Reklo bi se da su to solidni uvjeti za život, međutim mladih ljudi nema, što je bilo odselilo se u Josipdol i dalje.
Vjerski život je vezan uz župnu crkvu u Cerovniku ili onu u Josipdolu koja je bolje prometno povezana. Mještani pamte da je u mjestu bila kamena kapelica 1,5 m visine s kipom Gospe Snježne od oko 1 metar. Tu kapelicu je jedan revni komunista razvalio i kamen ugradio u stepenište svog imanja. Kip je bio sačuvan, ali je razbijen kod jednog prenošenja. Spominju još i crkvu sv. Marka za koju neznaju niti kolika je bila, a o mjestu gdje je bila nema pouzdanog iskaza, već samo nagađanje, niti dali je to ista ona crkva koja se spominje iz XVII. stoljeća
Dođe ova nedjelja, obred blagoslova križa započeo je pjesmom "dušom tijelom vijek sam tvoj, za Krst časni bijuć boj". častit će se ovaj križ dok je ovih starijih osoba. A poslije? U skorijim vremenima velika je vjerojatnoća da će ovo postati vikend naselje, udaljeno je od auto-puta 10-tak km, ima svoju izvor vodu i svu potrebnu infrastrukturu, a iznad svega ima mir i svu onu ljepotu gorskog sela.