DREŽNIKGRAD: Antunovo
Govoreći o liku i štovanju Sv. Antuna Padovanskog don Anđelko je istaknuo njegovu ulogu u vremenu djelovanja kao velikog borca protiv krivovjerja i zlih običaja za razliku od nekih današnjih vjernika koji ravnodušno gledaju na srljanje mladih u brojna zla. U svoje vrijeme nazvan „maljem za heretike“ Sv. Antun bi danas vjerojatno bio optužen za netoleranciju i bio bi pod udarom zakona o diskriminaciji. No kršćanin danas lako može razumjeti Antunovu gorljivost i hrabro zalaganje za istinu i čistoću kršćanskog nauka jer smo svi pozvani "u zgodno i nezgodno vrijeme" svjedočiti Isusovo Evanđelje.
Nama vjernicima posebno je interesantno da je Sv. Anti riječ je bila najjače oružje, jer mi živimo u vremenu preobilja riječi i vremenu koje je označeno kao kultura i civilizacija inflacije govora. Kršćanin danas osjeća nemoć da nadglasa brbljavost tolikih medija, i zato se neki vjernici povlače u "bunker šutnje". Drugi su očajni što se Riječ Božja slabo čuje u svjetovnoj buci. No oko nas je i mnogo vjernika koji olako i neodgovorno "mlate jezikom". Dakle, mnoštvo magičnih i magijskih riječi kao kiša pljušti po nama iz novina, radija, televizije. Među njima se, barem kod nas u Hrvatskoj, osobito ističu pojmovi "tranzicija", "preustroj", "integracija", "koalicija"; "sapunica", "farma", "hrvatska traži zvijezdu", "red carpet; "kriza", "recesija", "loto", "jack-pot" itd. Zatim, gomila lažnih proroka i najrazličitijih stručnjaka svakodnevno nas obilaze i "savjetuju" koja je strategija najbolja za našu nacionalnu sigurnost, koja je metoda najefikasnija za hrvatski izlazak iz krize, itd. što bi o tome rekao Sv. Antun? Jer sve je to ispraznost i laž! "Riječ je živa kad govori život. Neka zato prestanu riječi, a neka progovore djela! Prepuni smo riječima, prazni djelima. Stoga nas stiže prokletstvo Gospodnje, koji je prokleo smokvu na kojoj nije našao ploda, nego samo lišće!"
Zato - ako kao narod želimo opstati, ako kao pojedinac želimo biti čovjek-karakter, a ne lišće koje vjetar raznese a poslije ga bace u smeće - moramo stalno imati na umu upozorenje Sv. pisma: "Ne dajte se zanijeti različitim tuđim naucima!" Također, moramo ozbiljno poslušati Sv. Antuna i učiniti dvije stvari: 1) kloniti se ispraznog brbljanja i zavodljivih brbljavaca, i 2) potruditi se oko dobrih djela i izgrađivanja vrlina (jer o tome nikad ništa nema u medijima)!
Živimo u vremenu mira, kad u Europi nema rata. Ali nemojmo se zavaravati - težište najvažnije borbe danas je u svijetu prebačeno na duhovnu bojišnicu. Tu se vodi pravi rat. Zato je blagopokojni papa Ivan Pavao II napisao da je Crkva stalno u borbi za dušu suvremenoga svijeta i da su snage antievangelizacije najjače u svijetu znanosti, kulture i medija. Sv. Antun, veliki propovjednik Isusove Radosne vijesti, treba nam svima danas biti poticaj na ispit savjesti o vjernosti našoj kršćanskoj zadaći: kakvo je moje svakodnevno naviještanje Evanđelja u sredini u kojoj živim? Jesam li prepoznatljiv kao kršćanin ili se skrivam?, zaključio je propovjednik don Anđelko Kaćunko.