Dug je bio put od laži do istine
Propovjednik se podsjetio na događaj pred 15 godina kada je kardinal bl. A. Stepinca bio proglašen svecem. „ Čitav se hrvatski narod pred 15 godina slio u nacionalno svetište Mariju Bistricu na susret vjere, zajedništva i nacionalnog ponosa. Okupljeni oko Kristovog namjesnika na zemlji pape Ivana Pavla Drugog, svih hrvatskih biskupa, svećenika i stotina tisuća pobožnog naroda Božjega. Toliko smo godina molili za taj čas i iščekivali ga s nestrpljenjem kad je bio najavljen. Dug je bio put od laži do istine, ipak je na koncu Ljubav pobijedila mržnju. Jer je i Alojzije, poput svoga Učitelja život dao za svoje prijatelje, za svoj narod, za Crkvu. Do smrti je ostao vjeran svom geslu: U tebe se Gospodine uzdam. Koliko puta je bio u bezizlaznoj situaciji, nepravedno osuđen i napadan, izvrgnut porugama naroda zavedenog lažnom propagandom, različitim pritiscima tadašnje politike - vlasti koja je htjela od njega napraviti svoju marionetu, lutku s kojom će upravljati po svojoj volji. Svi koji se uzdaju u Gospodina, neće se postidjeti.. Stepinac je to dobro razumio i znao da bi izdao Gospodina u kojeg je stavio sve svoje pouzdanje da se dao preveslati i pokoriti komunističkoj vlasti. Prihvatio je do kraja i posve doslovno Isusove riječi: ‘pšenično zrno mora umrijeti da bi doneslo rod’. Pošao je hrabro za glasom svoje savjesti i predanja Gospodinu žrtvujući ovaj život da zadobije vječni. I zato ga počasti Nebeski Otac. Bog se u njemu veličanstveno proslavio. U najtežim trenucima Lepoglavskog zatvora i kasnije bolovanja u kućnom pritvoru njegov duh nije bio nikada zaražen mržnjom koja se nadvila nad njega.
Na kraju se vlč. Zubović osvrnuo i na proglašenje blaženim istarskog svećenika Miroslava Bulešića čija je osuda bila na Stepinčevoj liniji „Moja je osuda moj oprost“.
Blaženi Bulešić je istinski junak Crkve u Hrvatskoj, koja je četrdesetih godina prošlog stoljeća pretrpjela žestoki progon. Povjesničari navode da su u vašim biskupijama barbarski ubijena čak 434 svećenika (biskupijska i redovnička), a još dvadeset i četvorica su umrli od mučenja i patnji podnesenih u neljudskim uvjetima zatvora. Bio je to pravi pokolj. Pobijeno je 17% ondašnjeg hrvatskog klera. Osim toga: ubijena su 73 sjemeništarca, 22 brata laika iz raznih redovničkih zajednica i 30 časnih sestara. Jedno ime poznato čitavome svijetu jest ono blaženog Alojzija Viktora Stepinca, kardinala Svete Rimske Crkve. Hrabri branitelj vjerske slobode u vašoj domovini, bio je uhićen, zatvoren i prisiljen na kućni pritvor u Krašiću, njegovome rodnom mjestu, gdje je 1960. godine kao mučenik preminuo od bolesti zadobivene u pritvoru.
Stoga ove godine na petnaestu godišnjicu od njegova proglašenja blaženim, utecimo se njegovu zagovoru da i nama isprosi milost da „Budemo svjedoci u ovom vremenu“ da sve svoje pouzdanje gradimo u Gospodinu i da nam Bog podari jednaku snagu vjere da mognemo moliti za svoje neprijatelje, kako bi u našoj Domovini porasla sloga i briga za opće dobro svih ljudi.