GOSPIĆ: Biskup uoči Stepinčeva u Katedrali
Kamo ide današnji svijet možemo vidjeti po tome koji su mu uzori, istaknuo je biskup na početku propovijedi, rekavši kako nam ovaj svijet za uzore nameće ljude koji to rijetko zaslužuju, kao što su razni zabavljači, među kojima su i razni tipovi u kojima je često malo ljudskosti, a kamo li svetosti. Kršćanstvo, pak, strogo je biralo uzore svojim članovima, koji su bili oduševljeni Isusom Kristom. Zato su u našim crkvama na štovanje vjernicima izložene slike i kipovi ljudi za koje kažemo da su sveti ili blaženi. "Ono što im je svima zajedničko jest vjernost Bogu i ljubav prema bližnjemu. Svi su oni bili jaki u vjeri i osjetljivi na potrebe svoga bližnjega. Svi su se sveci isticali sebedarjem. Svi su oni veliki jer su nasljedovali svoga Učitelja koji je toliko ljubio ljude da se sav u toj ljubavi predao za njih. Takvi su sveci!" naglasio je biskup ter naveo pozitivan primjer Križevaca, gdje su grad i župe zajednički prihvatili obilježavanje Godine hrvatskih svetaca i blaženika. A među njima se posebno ističu: Alojzije Stepinac, Marko Križevčanin, Nikola Tavelić, Leopold Mandić, Ivan Merz.
"Ono što odlikuje svece i mučenike jest da su trpjeli silu, ali je nisu činili, da su bili žrtve laži, ali sami nisu lagali. Bili su vjerni svjedoci ljubavi i istine. U tome nam svima može biti uzor Alojzije Stepinac", istaknuo je biskup Bogović, dodavši kao je upravo Bl. Alojzije na svojoj koži osjetio što znači ne uključiti se u sustav koji se gradi na sili i laži, ali on je radije ostao vezan uz ljubav i istinu i zbog toga je tom sustavu građenu na sili i laži smetao.
Potom je biskup naglasio da je izvor svakoga zla u laži, iz koje izviru također nasilje i mržnja. "Komunizam i fašizam su sustavi građeni na sili i laži. Liberalizam izvana odbacuje silu, ali slobodu toliko rasteže da je sve slobodno, pa i laž. Drugim riječima, sve je relativno." Stoga, dodao je biskup, valja naglasiti da je i pad prvoga čovjeka slijedio nakon što je nasjeo laži, jer napasnik u raju zemaljskom nije upotrebljavao nad Adamom i Evom silu, nego ih je varao. A isto je postupio iskušavajući Isusa u pustinji.
Izrazivši zatim radost što ipak ima inicijativa da se za uzore stavljaju pravi velikani, biskup je ponovno istaknuo Stepinca, koji nam je poznat i bliz pa je dobro svake godine obnavljati sjećanje na njegovu veličinu, na njegovu hrabrost i spremnost da se odupre svakom nasilju i laži, jer njegove vrline korisne su ne samo našem hrvatskom društvu nego i cijelom svijetu. Stoga bi, naglasio je biskup, prema uputi pape Ivana Pavla II, trebalo prikupiti i popisati sve primjere uzornog života, a takvih ima i u našoj blizini. "Zar ne bi bilo dobro da djeca čuju o dobroti kojom su bili obdareni članovi uže obitelji? Da se tako ono lijepo i dobro prenosi na nova pokoljenja. Ima mnogo lijepih primjera ljudskog i kršćanskog života u svakoj sredini, u svakoj župi. Zar ćemo ih prepustiti zaboravu? Valja o njima govoriti i pisati", rekao je poticajno biskup Bogović, spomenuvši uzoran život križevačkog župnika Stjepana Kranjčića.
Ali imamo i mi u svojoj sredini takvih koji su hrabro svjedočili svoje vjerničko, ljudsko i narodnosno uvjerenje od 1945. do 1990., naglasio je biskup, istaknuvši kako je komunizam zaustavljao protok dobrote, tako da postavljene brane negdje još i dalje stoje, a s druge strane mnogo toga je prepušteno zaboravu. "Dignimo postavljene brane i spašavajmo od zaborava sve ono što je bilo lijepo u prošlosti ove sredine", naglasio je biskup Mile, potaknuvši na objavljivanje njihovih imena ter da svojim nemarom ne pustimo da o dobrima vlada lažna slika. "širila se monstruozna laž o Stepincu i o mnogim drugima: Kuklju, Kargačinu, Biničkom, s. Žarki...", dodao je biskup i zaključio kako je na nama ne samo da ih spasimo od zaborava kamo su godinama gurani, nego također da njihov primjer slijedimo.