GOSPIĆ: Ekumensko hodočašće u Zadar i manastir Krupu

Nedelja, 25. 1. 2009.

U svoje molitvene nakane četrdesetak hodočasnika koje je vodio gospićki župnik i dekan pop Ante Luketić, uvrstilo je također osobe posvećenog života, pa je u njihov hodočasnički plan ušao i posjet samostanima na zadarskom poluotoku. No u Posedarju se hodočasnicima pridružio vjeroučitelj Denis Žunić koji ih je o upoznao s kulturnim znamenitostima i drugim posebnostima Zadra i njegova zaleđa. Mnogi su nakon toga priznali kako zapravo slabo poznaju dijelove Hrvatske koji su tek sat vremena vožnje autocestom udaljeni od Gospića.

U Zadru su gospićki hodočasnici najprije pohodili katedralu Svete Stošije, gdje su se pomolili, upoznali s vrijednostima toga zdanja i s njegovim značenjem glede očuvanja vjere i kršćanskog identiteta. Potom su posjetili samostan Sv. Mihovila, franjevaca trećoredaca - popova glagoljaša, pa benediktinski samostan Sv. Marije i Stalnu izložbu crkvene umjetnosti u Zadru koja se nalazi u tome samostanu, ter potom Franjevački samostan Sv. Frane, s kojim ih je upoznao fra Andrija Bilokapić. Zatim je vlč. Luketić za hodočasnike predslavio sv. misu u crkvi Gospe od Zdravlja. Kako je toga dana obilježavana i obljetnica osloboditeljske akcije "Maslenica", hodočasnici su se u svojim molitvama sjetili poginulih hrvatskih branitelja koji su tom akcijom u nekoliko dana oslobodili područje Maslenice, Rovanjsku, Jasenice ter tako spojili hrvatski sjever i jug.

Poslije podne Gospićani su stigli na vrhunac svojega ekumenskog hodočašća - pravoslavni manastir Krupa, koji datira iz 1317. godine i najstariji je od pet takvih zdanja u Hrvatskoj. U Manastiru ih je dočekao danas jedini živi stanovnik iguman Gavrilo Stevanović (dok se jedina monahinja Paraskeva liječi u zadarskoj bolnici, gdje je često pohode časne sestre Benediktinke). Iguman je vrlo ljubazno hodočasnike proveo manastirskim dvorištem u crkvu Uspenja Bogorodice ter im prikazao burnu povijest toga zdanja. "Hvala Bogu, manastir Krupa otvoren je uvijek svim ljudima dobre volje, kakvi su i danas došli u pohode. Lijepo je da se kao hrišćani sastajemo, da se nalaze ljudi iz raznih krajeva, da posjećujemo jedni druge. Ovo je mala gesta od nas 'malih'. Mi nismo kao oni veliki koji vladaju po svijetu. Nismo veliki, ali pred Bogom je svaki čovjek velik. Zato sam ponosan što mi ovako mali pokrećemo ovako dobre stvari. Ova je suradnja, kao i ovo poštovanje najvažnije", rekao je iguman Gavrilo izrazivši hodočasnicima dobrodošlicu.

Hodočasnici su pred velikim ikonostasom otpjevali Gospinu pjesmu "čuj nas, Majko", a zatim zajedno molili Očenaš. Potom se Iguman Gavrilo pokazao kao iznimno dobar domaćin dobronamjernim hodočasnicima pa im je pokazao i stalni postav manastirskog muzeja u kojemu se nalazi neprocjenjivo bogatstvo sakupljano stoljećima. Rado je odgovarao na svako pitanje hodočasnika ter se i nakon njihova odlaska zadržao u razgovoru s vlč. Luketićem.

Govoreći o svojim dojmovima iguman je istaknuo potrebu jačeg zbližavanja katolika i pravoslavaca "jer su svi potekli od istog simbola". Slično je na kraju rekao i gospićki župnik vlč. Ante Luketić, naglasivši da kao što je Krist temelj naše vjere, tako je i ekumenizam temelj kršćanske kulture. "Današnji posjet zadarskom poluotoku i manastiru Krupa ispunjava me radošću zato što sam, baš kao i svi ovi ljudi ovdje, osjetio jednu dugogodišnju povezanost u Kristu. Naša molitva Očenaša i pjesma Majci Božjoj velika je radost i način da svaki vjernik koji je došao ovamo prepozna da je Krist na ovim prostorima kroz sve te tajne prisutan stoljećima. Ovdje me oduševljava jedno iskonsko kršćansko življenje, na drugačiji način od katoličkog, ali kršćansko i stoga vrijedno poštovanja. Ovdje se osjeti kršćanski duh, a to je uvijek i nova radost. Posebno je važno reći da svi mi dijelimo radost ovoga susreta, naoko tako dalekog, a zapravo tako bliskog nam života, vjere, civilizacije, ljudi i samostana. Manastir svjedoči Krista na drugi način, ali nam otkriva i nova prostranstva zajedništva", istaknuo je vlč. Luketić. A hodočasnici su se svojim domovima vratili sretni jer su duhovno obogaćeni snažnim kulturnim i vjerskim doživljajima, a posebno iskustvom susreta s braćom u vjeri.