GOSPIĆ: Koncert u Katedrali

Utorak, 7. 4. 2009.

Mješoviti zbor UMAS u Splitu izravni je nasljednik Zbora studenata Studija Glazbene kulture utemeljenog još 1970. pri Fakultetu prirodno-matematičkih znanosti i odgojnih područja. Od 1992. Zborom ravna pedagog i skladatelj Vlado Sunko, izvanredni profesor na splitskoj Umjetničkoj akademiji. Pod njegovim umjetničkim vodstvom, Zbor je osvojio najviše nagrade na Festivalu duhovne glazbe Cro Patria, a stručna glazbena javnost smatra ga  izvođačkim tijelom dobro uravnoteženih, čvrstih glasova i homogena cjelovitog zvuka. Komorni orkestar splitskog UMAS-a u javnosti je prvi put nastupio 2001., a pod umjetničkom paskom Harija Zlodre, docenta na splitskoj Umjetničkoj akademiji profilira se u glazbeno tijelo visoke razine izvođačkih dosega.

Gospićki program otvoren je Adagiom iz "Koncerta za klarinet i orkestar" u A-duru KV 622 W. A. Mozarta, u izvedbi orkestra UMAS-a i Filipa štengla na klarinetu. Taj famozni koncert posljednje je Mozartovo djelo s područja koncertantne glazbe, završeno svega osam tjedana prije skladateljeve smrti. Veličina i transcendentna ljepota toga trostavačnog koncerta nadmašuje mnoga istovrsna djela drugih majstora. Adagio, jedan od najpoetičnijih Mozartovih stavaka, zvuči poput najnježnije ljubavne lirike s pasažama prozračne sonornosti i temama prožetim otmjenošću i blagošću.

 

Program je nastavljen jednim stavkom iz Mozartova koncerta za violu i orkestar, nakon čega se orkestru pridružio zbor radi izvedbe najprije nekoliko stavaka iz poznatog djela W. A. Mozarta "Vesperae solennes de confessore" KV 339 za sole, zbor i orkestar. Međutim, vrhunac programa obilježilo je izvođenje autorskog djela maestra Vlade Sunka "Magnificat" za soliste, mješoviti zbor i orkestar (što je druga verzija istoimenog djela, nastalog 1993., koja je tek ove godine doživjela praizvedbu na koncertu povodom otvaranja splitske Sveučilišne knjižnice). Skladba je, kako ističe autor, dar Bogu. U namjeri da napravi skladno djelo i postigne jedinstvo u raznovrsnosti, Sunko pribjegava klasičnom načinu oblikovanja koristeći se modalnošću. Od dvanaest redaka teksta, neparne pjeva solo tenor a cappella u gregorijanskom modusu. Solisti se pojavljuju u četvrtom i dvanaestom sa zborom i orkestrom, dok je deseti samo solistički uz orkestralnu pratnju. Zadnji stavak "Sicut erat in principio" u formalnom smislu je fuga koja svečano uokviruje djelo u jedinstvenu cjelinu. Kao solisti nastupili su Korana Terešak – sopran, Vera Obukova – mezzosopran, Mirjan Bukmir – tenor i Marijo Krnić – bas.Maestro Vlado Sunko (1954), pedagog, dirigent i skladatelj, izvanredni je profesor na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu. Od 1988. dirigent je muškog Gradskog pjevačkog zbora Brodosplit, s kojim stječe najviša priznanja na natjecanjima u zemlji (Zadar 1990. i 1995. Rijeka 1993., Umag 1999.) i inozemstvu (Budimpešta 1991., Prag 2002., zlatnu medalju i naziv Olimpijskih pobjednika na Zborskoj olimpijadi u Linzu 2000., prvo mjesto i drugu nagradu na Olimpijadi u Bremenu 2004., te ponovno zlatnu medalju na Olimpijadi u Xiamenu-Kina 2006.). S mješovitim zborom Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu osvaja prvu nagradu za najuspješniju izvedbu na Cro Patriji 1996. 1999. i 2005. Istakao se izvedbama Muke Gospodina našega Isukrsta B. Papandopula i Requiema L. Cherubinija. Dobitnik je brojnih domaćih i inozemnih nagrada.Prije početka koncerta ansambl UMAS-a gospićkoj je publici predstavio don Anđelko Kaćunko, a na koncu programa izvođačima je zahvalio župnik pop Ante Luketić ter voditelju i dirigentu darovao izvornu ličku kapu. Zahvalna gospićka publika, u kojoj su se posebno isticali studenti glazbene kulture s Odsjeka za učiteljski studij u Gospiću Sveučilišta u Rijeci, ansambl je ispratila s velikim oduševljenjem i ovacijama.
  Vijesti - Sve