GOSPIĆ: Tijelovo i krštenje 5. djeteta

Subota, 5. 6. 2010.


U prigodnoj propovijedi biskup Bogović je najprije podsjetio kako je kršćanski puk već od srednjeg vijeka na poseban način želio zahvaliti Bogu što mu je u Kristu dao hranu za vječni život. Blagdanom Tijelova ispovijedamo da je naš život Krist - koji je "rođen od Marije Djevice, mučen pod Poncijem Pilatom, raspet, umro i pokopan; treći dan uskrsnuo od mrtvih; sjedi o desnu Boga Oca svemogućega" - doista i naš kruh. "Zato njega pod prilikama kruha nosimo u ophodu kroz mjesto gdje živimo, a nekada i kroz polja gdje raste hrana našega zemaljskog života", posvijestio je biskup smisao tjelovske procesije i dodao kako bez te duhovne hrane, tj. bez Kristova kruha, nema vječnoga života. "I kao što je majka hrana svome djetetu u potpunosti sve dok se ne rodi - kao što je bilo i s majkom Marinom i njezinim i Željkovim sinom Matejom - tako je i Krist hrana svome narodu u cijelosti sve dok se ne rodi za vječnost", naglasio je propovjednik, podsjetivši da Isusova ponuda: "Tko jede ovaj kruh, živjet će uvijeke" (Iv 6,58), ipak ne biva od svih prihvaćena odnosno da je narod uvijek ne shvati i ne prihvati.
Nastavljajući razmišljanje o narodu, na temelju evanđeoske zgode kad Isus "vidje silan svijet i sažali mu se jer bijahu kao ovce bez pastira pa ih stane poučavati u mnogočemu" (Mk 6,34), biskup je opisao četiri njegove karakteristike. Istaknuo je najprije da je narod rudnik dobrote, za što svakodnevno ima mnogo primjera, za koje se javno ne zanima, ali što se očitovalo posebno od 1945. do 1990. kad je narod u teški vremenima prenio vrjednote koje su nas očuvale kroz prošlost. Narod je, rekao je potom biskup, pod udarom sebičnjaka koji ga upotrebljavaju i iskorištavaju za svoje interese. Takvi svoj odnos prema narodu grade na "naštimanom" narodu i smetaju im oni koji žele čuti što narod doista misli, kad nema ikakvih manipulacija. Zatim, nastavio je propovjednik, narod pada pod utjecaj, što je najuočljivije iz njegova ponašanja na Cvjetnicu i Veliki petak. Na koncu, narod često čeka pomoć, kao stado bez pastira, istaknuo je biskup, podsjetivši na Isusove riječi "Žao mi je naroda!" i na zgodu njegova plača nad Jeruzalemom. Budući da Gospodin narodu želi dobro, a narod nije poučen da vidi što je za njegovo dobro, treba ga pripremiti da izabere ono što mu je potrebno. Zato je Isus od svih zvanja izabrao upravo odgojiteljsko. "Danas se stavlja naglasak na znanje a ne na odgoj. Ima roditelja koji govore da ne žele dijete uvoditi u kršćanstvo, nego neka se ono samo odluči kad bude punoljetno", istaknuo je biskup primjer loše primidžbe ter naglasio da su roditelji dužni prenijeti na djecu vrijednosni sustav koji smatraju ispravnim, kako bi se dijete poslije moglo odlučiti na temelju vrjednota koje su u nj ugrađene, a za kršćane je to vjera. "Bog preko majke Crkve nudi svemu svijetu hranu vječnoga života. Ona je skrivena pod prilikama naše hrane, ovozemnog kruha. To je sastavni dio ispovijesti naše vjerničke zajednice, a to ćemo posvjedočiti i javno kada krenemo u ophod s Presvetim Sakramentom", zaključio je biskup Bogović, posvijestivši roditeljima novokrštenika Mateja da su oni svojemu djetetu također duhovna hrana.
Nakon svete mise upriličena je euharistijska procesija oko "Marte" odnosno po trgu ispred katedrale, gdje su na četiri postaje, uz čitanje Riječi Božje, održane molitve s tradicionalnim blagoslovom na sve četiri strane svijeta. Svečanost, na kojoj je pjevanje animirao župni zbor pod ravnanjem s. Velimire Marinović, završena je u katedrali blagoslovom s Presvetim, koji je vjernicima udijelio biskup Bogović. (foto: licke-novine.hr)

 

  Vijesti - Sve