KOTOR: Hodočašće Gospićana u Crnu Goru

Petak, 23. 10. 2009.

Navečer u 20,00 sati hodočasnici su stigli u župu Sv. Mihajla na Lapadu koja danas ima oko 11.000 vjernika. U župi djeluju dva svećenika: župnik don Željko Kovačević i župni vikar don Stipo Zadro, te sestre Kćeri Božje ljubavi. Na području te župe nalaze se kuće i samostani još nekih redovničkih zajednica te brojni drugi crkveni objekti. Srdačno dočekani, nakon večere, domaćini su hodočasnike prema pripremljenom rasporedu poveli na smještaj u svoje obitelji i domove.

 

17. listopada 2009. Već u 7,00 sati hodočasnici su poslije doručka krenuli u Boku kotorsku (Zaljev hrvatskih svetaca - Sinus Rhizonicus, prema Risnu) - prostrani i razgranati zaljev na južnom dijelu istočne obale Jadranskog mora u Crnoj Gori, u blizini granice s Hrvatskom. U Kotoru će se nizom događanja svečano proslaviti 1200-ta obljetnica (809-2009) prisutnosti moći Sv. Tripuna u tome gradu.

Po jakoj kiši otpočelo je završno slavlje. Vrhunac te proslave 1200. obljetnice prijenosa relikvija Sv. Tripuna iz Carigrada u Kotor bilo je svečano misno slavlje u 10,30 sati koje je ispred kotorske katedrale Sv. Tripuna predvodio izaslanik pape Benedikta XVI kardinal Franc Rodé, prefekt Kongregacije za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života. Uz domaćeg biskupa Iliju Janjića koncelebrirali su biskupi iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije, Srbije, Makedonije, Kosova te izaslanici iz drugih zemalja. Misi su nazočili i visoki državni dužnosnici te diplomatski predstavnici u Crnoj Gori. U Kotor je stiglo i oko tri tisuće hodočasnika iz Republika Hrvatske i BiH, a brojnim domaćim vjernicima katolicima u slavlju su se pridružili i pravoslavni vjernici. Svečanost je počela na glavnim gradskim vratima gdje je pripremljen poseban doček izaslanika Svetog Oca kardinala Rodea. Ondje je Bokeljska mornarica izvela i Kolo u čast Sv. Tripuna. Uoče početka misnog slavlja na trgu ispred kotorske katedrale izvedene su Lode, pohvale Sv. Tripunu, a na jarbol je podignut slavni Tripunov stijeg. Kardinal Rode je u propovijedi podsjetio na lik Sv. Tripuna, kršćanskog mladića iz Frigije u današnjoj Turskoj, koji je mučeničku smrt podnio u 18. godini života, u doba Decijevih progona 250. godine. Mučeništvo Sv. Tripuna i danas je poticaj za promišljanje čvrstoće vlastite vjere i svjedočenja kršćanskog opredjeljenja. Stoga je Papin izaslanik u Kotoru ohrabrio mlade da nikada ne zanemare svoj kršćanski katolički svjetonazor. Pozvao ih je da vjeru produbljuju studijem, dnevnom molitvom i redovnim sakramentalnim životom kako bi mogli odgovoriti izazovima svakodnevice.

Nakon misnoga slavlja pročitano je pismo koje je papa Benedikt XVI. u povodu svečanosti uputio kotorskom biskupi Iliji Janjiću:

Vaše je slavlje razlog velike radosti i ohrabrenja, jer potiče na bratsku ljubav i međusobnu solidarnost. Ujedno Vas ova proslava, kao i Vaš zemljopisni položaj posebno obvezuje. Sv. Tripun, kao svetac i mučenik nepodijeljene Crkve, čašćen je i na Istoku i na Zapadu te je, kao zaštitnik svih građana Kotora, bio i jest most između neba i zemlje. Tako i Vi, premda malo stado, možete biti most koji spaja braću u vjeri u jednoga Boga Isusa Krista. česte promjene i nove društvene okolnosti ponekad zbunjuju i stavljaju pred Vas nove zadatke. Budete li čuvali postojanom svoju vjeru, koja se u Vašoj biskupiji ukorijenila već u prvim stoljećima Crkve, moći ćete nadvladati sve napasti i suočiti se sa svim protivštinama, poručio je u svojoj poruci Benedikt XVI.

Zatim su hodočasnici imali jedan sat odmora za objed, osvježenje i kupovinu. Zatim je slijedio posjet kotorskoj katedrali, gdje uz Sv. Tripuna građani Kotora štuju Blaženu Ozanu Kotorsku, dominikanku, kao svoju zaštitnicu, jer je za vrijeme potresa, kuge i drugih nepogoda spašavala grad. U maloj sobi provela je 44 godine u molitvi, pokori i doživjela mistično sjedinjenje s Kristom, živjela je samo od Euharistije. Inače je bila vješta vezilja te se u kotorskoj katedrali čuva tjelesnik (korporal), koji je ona izvezla. Tijelo joj se neraspadnuto čuva u crkvi Sv. Marije od Rijeke. U Kotoru je poznata i crkva Sv. Luke.

Slijedio je obilazak izložbe Nakit i ukras nošnje u Boki kotorskoj u organizaciji Pomorskog muzeja Republike Crne Gore, Kotor koja predstavlja kulturno nasljeđe Boke kotorske. U prolazu su hodočasnici vidjeli Otok i Crkvu Gospe od škrpjela, posvećenu uznesenju Bogorodice, koja se nalazi na malom umjetno stvorenom otoku ispred Perasta. U malome mjestu Muo, u Boki kotorskoj, rođen je Gracija Kotorski, katolički blaženik, redovnik augustinac, pustinjak, ribar i pomorac. Život je proživio u strogoj pokori i štovanju presvete Euharistije, a poznat je kao liječnik ljubavi. U rodnom mjestu u crkvi Sv. Kuzme i Damjana blaženikovo neraspadnuto tijelo, obučeno u crnu redovničku haljinu, čuva se u pozlaćenom kovčegu sa staklom na prednjoj strani.

U gradu Herceg Novom hodočasnike je dočekao župnik-župni upravitelj don Benjamin Petrović u župnoj crkvi Sv. Jeronima. Blaženik Sv. Leopold Bogdan Mandić rođen je u Herceg Novom i umro je na glasu svetosti posvećen službi ispovjednika po sakramentu pomirenja u kojem se najpotpunije čovjek sjedinjuje s Bogom.

Po povratku na Lapad, hodočasnici su oko 20,00 sati imali još jednu ugodnu večer s don Željkom Kovačevićem i domaćinima, a potom su otišli na počinak.

 

18. listopada 2009. Nakon doručka u 7,30 sati hodočasnici su spremili svoje stvari u autobus radi povratka u Gospić. Misijska nedjelja, Sv. Luka evanđelist. Župna crkva prepuna lapadskih župljana i hodočasnika iz Gospića. U 8,00 sati sv. misu za misije predvodio je pop Ante Luketić, župnik i dekan gospićki uz koncelebraciju don Stipe Zadre. Na kraju mise zahvala domaćinima na gostoprimstvu, poziv na uzvratno hodočašće dogodine župu Gospić, na proslavu posvete Crkve hrvatskih mučenika na Udbini. Zajedničko fotografiranje.

Stručni vodič Ivan Jelić poveo je Gospićane u posjet staroj dubrovačkoj jezgri. U prolazu prema dubrovačkim zidinama vidjeli su otok Daksu, mjesto pogubljenja velikog broja uglednih Dubrovčana i nekoliko svećenika u listopadu 1944. god. I Srđ, brdo iznad Dubrovnika, gdje su bili obrambeni položaji Hrvatske vojske na kojima su hrabri branitelji uspješno odolijevali najžešćim napadima srbo-četničke vojske i JNA. Tijekom rata uništen je kameni križ, koji je nedavno zamijenjen novim. U palači Sponza posjetili su spomen sobu, gdje su u novouređenim prostorijama dokumenti i fotografije poginulih dubrovačkih branitelja s dokumentarnim prikazivanjem ratnih strahota.

Potom su obišli Dominikansku crkvu i samostan. Na crkvi i u njenoj unutrašnjosti kao i u kapitulu i riznici gdje su grobnice dubrovačke vlastele, prepliću se gotički i renesansni slog. Samostanski klaustar je među najraskošnijim ostvarenjima dalmatinske cvjetne gotike. U veoma vrijednom Muzeju dominikanskog samostana oltarne su slike, triptisi i poliptisi dubrovačkih slikara. Crkva Sv. Vlaha je barokna crkva. Ima bogato ukrašeno pročelje s portalom, a ispred njega su široke stube. Središnji prostor crkve nadsvođen je kupolom. Na glavnom mramornom oltaru nalazi se kip Sv. Vlaha od pozlaćenog srebra, kao i riznica moći Sv. Vlaha.

Nakon kraćeg odmora, hodočasnici su u 13,00 sati krenuli iz Dubrovnika. Stajanje u Neumu, dolazak u Makarsku. Posjet Malakološkom muzeju franjevačkog samostana. Atraktivnom postavom morskih puževa i školjkaša Jadrana i čitava svijeta provela ih je časna sestra. Preko 3000 primjeraka izloženih školjaka u najprivlačnijim bojama i oblicima doista su jedinstvena atrakcija. Katedralu Sv. Marka u Makarskoj obišli su izvana jer je tada u nedjeljno popodne bila zatvorena.

Naši su hodočasnici u Gospić stigli u 22,00 sata, obogaćeni duhovno i kulturno te s jedinstvenim zaključkom da je to bilo nezaboravno hodočašće, na čemu veliku zahvalnost duguju župljanima, svećenicima, časnim sestrama i vodiču u dubrovačkom Lapadu, kao i organizatoru, gospićkom župniku.
  Vijesti - Sve