LUDWISBURG: 40. obljetnica HKM
Nedelja, 15. 11. 2009.
Biskupa Bogovića i sve okupljene na početku je pozdravio o. Župić podsjetivši na tako važnu obljetnicu misije. Kazao je kako su se zajednice za taj jubilej pripremale duhovnom obnovom.
Mons. Bogović je izrazio svoje čestitke, a prenio je pozdrave i hrvatskog episkopata, poglavito predsjednika Vijeća za hrvatsku inozemnu pastvu dubrovačkog biskupa Želimira Puljića. Mons. Bogović je u propovijedi kazao kako je dobro pogledati u prošlost i zahvaliti najprije Bogu, a također vidjeti koji su ljudi djelovali i što su dobra učinili i sa zahvalnošću im reći hvala.
"Svatko od vas sigurno ima neku svoju priču, neki svoj životni put, koji se uključuje u ovu misijsku rijeku koja teče već četrdeset godina na ovim prostorima. Današnje nam evanđelje govori da sve što teče ima svoj uvir. S razlogom se bojimo kraja. U životu se oslanjamo na štošta, a na kraju nam ništa od svega toga neće pomoći. Trebamo se pripremiti za svoj kraj i to je činjenica. Ne može se graditi na bogatstvu, moći i vlasti. Sve je to prolazno. što je to što ostaje? Isusove riječi ostaju zauvijek. Prolazno je ono što govore svjetski moćnici. Crkva ima zadaću Kristovu riječ i ono što je On činio neprestano govoriti. Ta vijest se naviješta u svakom narodu. Naš narod je jedan od raseljavanijih naroda jer nismo imali sigurnosti i snage na svojoj rodnoj grudi. Crkva je uvijek pratila i slala svećenike da budu uz svoj narod. Svečenici su značili i znače jako puno. Bili bismo puno siromašniji da nije svećenika i njihove zauzetosti", kazao je mons. Bogović koji je u ime domovinske Crkve posebno zahvalio svećenicima Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja sa sjedištem u Splitu, koji od početka pastoralno skrbe u toj misiji, a i u većini drugih misija i zajednica u Njemačkoj. „Dolazeći u ovu zemlju i u druge zemlje Hrvati su radno i duhovno obogaćivali nove sredine. Papa Ivan Pavao II. je ponajviše očekivao od Iraca, Poljaka, Slovaka i Hrvata da će oni pomoći da Europa spasi svoju kršćansku dušu. I to upravo stoga jer su ti narodi najviše trpjeli. U trpljenju se rađaju kreposti. Kod nas je sačuvano mnogo kršćanskoga i ljudskog blaga koje su drugi narodi izgubili. Taj veliki Papa je još jednu ideju lansirao u svijet, a ta je da se na pragu trećeg tisućljeća popišu svoji vjerni svjedoci i da ih se nasljeđuje. To su oni o kojima govori Isus koji su na bilo koji način bili u službi drugih. Takvih je bilo jako puno. Zato smo se htjeli odazvati ideji velikog Pape kako bismo pogledali u svoju prošlosti i popisali svoje prave velikane hrvatske mučenike", kazao je mons. Bogović podsjetivši u tom smislu i na svehrvatski projekt crkve Hrvatskih mučenika na Udbini, u središtu Hrvatske.
Vjernici iz ovdašnjih pet hrvatskih katoličkih zajednica prikupili su 3100 eura za spomenutu Crkvu. Misno slavlje uveličao je zbor zajednica pod vodstvom pastoralne suradnice Ane Madunić uz solo nastup Monike Peters. Na kraju je "Klasik Trio Magis" iz Sarajeva izveo meditativni koncert.
Dan ranije, 14. studenoga, u Theatersaal u Ludwigsburgu održana je duhovno-glazbena večer na kojoj su između ostalih nastupili "Klasik Trio Magis" iz Sarajeva, domaći zbor pod vodstvom Ane Madunić i orguljskom pratnjom Kristijana Vidačkovića, sudionici natjecanja za najbolji glas pod nazivom "Mikrofon je vaš" te domaći članovi folklora. U zabavnom programu nastupio je Krunoslav Kićo Slabinac i Slavonski dukati.
HKM Ludwigsburg utemeljena je 1969. U misiji su djelovali svećenici dr. fra Metod Kelava, fra Ivan Dotur, fra Mirko Marić, fra Petar Vučemilo, fra Nedjeljko šabić, fra Dušan Džimbeg, fra Petar čirko, fra Nedjeljko Brečić, fra Josip Božić-Stanić, fra Josip Kulović, fra Ante Grčić te fra Anđelko Validžić. Od 2004. djeluje fra Jozo Župić. Svi su oni članovi Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja sa sjedištem u Splitu.