Metodologija rada za popisivanje žrtava Drugoga svjetskog rata i poraća – prijedlog

Ponedjeljak, 4. 11. 2013.

Treba popisati sve katoličke žrtve na spomenutom području, ali pri popisivanju treba posebno voditi brigu da se ispitaju i zabilježe – u kršćanskom smislu - izrazi vjerničkoga i mučeničkog ponašanja. Na to nas je pozvao i papa Ivan Pavao II. u više svojih poruka, a posebno u apostolskom pismu „Nadolazak trećeg tisućljeća “ (Tertio millenio adveniente“, br. 37) u kojem izričito kaže: „Potrebno je da mjesne Crkve učine sve da se ne prepusti zaboravu one koji su pretrpjeli mučeništvo!“ Zato se očekuje od današnjeg naraštaja da izvuče iz zaborava i digne na razinu memorije i sjećanja istinu o našim stradalnicima.


2. Istina, s obzirom na popis žrtava Drugog svjetskog rata i poraća bilo je više pokušaja, ali nijedan nije doveden do kraja. Komisija posjeduje popis Saborske komisije za žrtve (1991.- 1999.). Postoje također objavljeni i neobjavljeni žrtvoslovi pojedinih područja, ali neuvedeni u spomenuti popis.

U dosadašnjim popisima postoji kategorija vjera, ali nema biskupija i župa. Koristeći dosadašnje popise Komisija HBK i BK BIH preuzima obvezu da će razvrstati, prema biskupijskoj i župnoj pripadnosti, sve stradale katolike u Drugom svjetskom ratu i poraću.

3. U ime Komisije rad vodi, usmjeruje i koordinira Središnji odbor, a čine ga predsjednik Komisije, tri člana izabrana od Komisije (Jure Krišto, Josip Jurčević i Stjepan Razum) i Glavni tajnik Hrvatske biskupske konferencije te osoba koja će voditi tajničke poslove Odbora (Marija Žebec).
Središnjem odboru pomagat će Tehnička služba Tajništva HBK na čelu s Tonijem Rodinisom, koja će redovito (mjesečno) izvješćivati što je učinjeno na tom planu. Tehnička služba napisat će upute o unošenju podataka i dostaviti ih Središnjem odboru i biskupijskim povjerenicima.


4. Svaka nad/biskupija ima svoje Povjerenstvo na čelu s povjerenikom kojeg imenuje mjesni nad/biskup, a zadaće nad/biskupijskog povjerenstva su:

- upoznati se s postojećom bazom podataka koju vodi središnja Tehnička služba;

- postojeće podatke rasporediti po župama;

- izbaciti iz baze podataka dvostruke ili višestruke upise istih osoba;

- prikupiti žrtvoslove, literaturu i arhivsko gradivo, napose postojeće popise koji nisu uvedeni u središnju bazu podataka;

- u dogovoru s Tehničkom službom unijeti sve u bazu podataka;

- biti u vezi sa svakim upraviteljem župe ili s njegovim povjerenikom za popisivanje kako bi se izvidjelo što je do sada u cilju popisivanja učinjeno i što nedostaje.

- izvršiti, prema određenim formularima, dodatne popise na terenu u slučajevima da oni već nisu obavljeni i sačuvani;

- organizirati predstavljanje projekta u središtu svake nad/biskupije i većih nad/biskupijskih središta.

5. Troškove djelovanja Središnjeg ureda podmiruje Hrvatska biskupska konferencija, a troškove nad/biskupijskih povjerenstava svaka nad/biskupija.

6. Kad se dovrše radovi oko unošenja podataka i utvrdi njihova točnost i povijesna istinitost, stavit će se preko interneta na uvid svim zainteresiranima kako bi mogli dostaviti ispravke i dopune. Popunjavati i ispravljati podatke moći će samo povjerenik i to samo za svoju biskupiju. Ostale primjedbe i dopune treba slati na Tehničku službu koja će provjereno stavljati u cjelinu. Nakon popisanog materijala po župama valja provjeriti jesu li iskorišteni svi lokalni žrtvoslovi, a kad se uvidi što još nedostaje, nastaviti s popisivanjem prema određenim upitnicima.

7. Nakon obavljenog posla, župnik će za svoju župu podnijeti izvješće biskupijskom povjereniku, a ovaj nad/biskupiji. Jednako tako će nad/biskupije učiniti prema HBK i BK BiH. Tada će biskupi dviju BK odlučit što učiniti s prikupljenim materijalom.


O ovom prijedlogu metodologije rada za popisivanje žrtava Drugog svjetskog rata i poraća informirani su biskupi HBK na svom plenarnom zasjedanju u Zagrebu, od 16.-18. listopada 2013. a Komisija HBK i BK BiH za hrvatski martirologij usvajila ih je na IX. sjednici, 28. listopada 2013. godine.

 

Uzoriti i Preuzvišena gospodo!
U prilogu vam se dostavlja Metodologija rada na popisivanju katoličkih žrtava Drugog svjetskog rata i poraća. Zahvaljujem vam što ste podržali prijedlog i imenovali posebnog povjerenike. Molim vas da omogućite povjereniku da mogu što bolje obaviti veliki zadatak koji je pred njime, da u svojim službenim glasilima objavite priloženu Metodologiju kako bi svi svećenici vaše mjesne Crkve bili upućeni u smisao projekta i u način njegova izvođenja. Bit će veoma poticajno ako sa svojim povjerenikom povremeno porazgovarate kako napreduje popisivanje i što bi još trebalo učiniti. Korisno će biti ako mu mogućnosti i zadatke odredite u pisanom dekretu.

  Vijesti - Sve