OŠTARIJE: Započeo znanstveni skup o štovanju BDM u GS-b

Petak, 30. 4. 2010.

Predsjednik HMI biskup Vlado Košić podsjetio je na bogatu aktivnost Instituta u proučavanju mariološke baštine i na simpozije koje održavaju u raznim dijelovima Hrvatske. Na simpoziju sudjeluje niz predavača s 25 referata. U prijepodnevnom dijelu dr. Milana Kruhek je govorio o društveno-političkim prilikama na frankopanskom prostoru u vrijeme nastanka Oštarskog svetišta, dok je biskup Bogović pojasnio crkvene prilike u Krbavskoj biskupiji u doba nastanka toga svetišta. Dr. Zorislav Horvat je pojasnio prvotnu arhitekturu crkve BDM od Čudesa, a Ivan Tironi je predočio povijest naselja i gradnju crkve. Fra Petar Lubina je predstavio Oštarije kao Gospino svetište, dok je Marija Mirković istaknula teološko značenje Kipa Gospe od Čudesa. Dr. Dario Tokić je prezentirao biblijsku poruku oltara Majke Božje od Čudesa, a dr. Željko Blagus je dao dogmatsku analizu oprosta u buli pape Pija II. Mr. Tomislav Šporčić je istaknuo ulogu nadbiskupa mons. Josipa Pavlišića u novijoj povijesti svetišta, a dr. Manda Svirac govorila je o Mariji u običajima oštarskog kraja. Mr. Draženko Tomić predstavio je marijanske kapele i crkve u Gospićko-senjskoj biskupiji.

Fotografije popodnevnog dijela susreta: