OŠTARIJE: Završio mariološki simpozij u Oštarijama

Nedelja, 2. 5. 2010.

Ovim dijelom simpozija predsjedao je fra Gabrijel Mioč. Predavači su govorili o marijanskom štovanju u djelima velikih kateheta toga podneblja. O marijanskoj pobožnosti Frana Vrinjanina govorio je dr. fra Emanuel Hoško, o Šimi Starčeviću izlagali su dr. Marko Medved i dr. fra Bruno Pezo te o marijanskom štovanju u djelima Dragutina Kukalja mr. Veronika Reljac. Fra Gabrijel Jurišić je predstavio mučenike Gospićko-senjske biskupije, a dr. Vitomir Belaj govorio je o pretkršćanskim marijanskim korijenima u Lici. Simpozij je zaključio tajnik HMI fra Petar Lubina, a biskup mons. Mile Bogović pohvalio je trud župnika i upravitelja svetišta p. Ivana Podgorelca i načelnika općine Josipdol Zlatka Mihaljevića oko organizacije.
Nakon simpozija održana je procesija uz nazočnost KUD-ova iz Oštarija, Josipdola, Tounja, Modruša i Skradnika u narodnim nošnjama od mjesta održavanja simpozija preko starog Marmontovog mosta do crkve BDM Gospe od Čudesa. Biskup Mile Bogović je predvodio misu u koncelebraciji 15 svećenika, sudionika simpozija i susjednih župnika. U homiliji je predstavio teme simpozija i vrsne predavače iz raznih područja. Govorio je i važnosti crkve u Oštarijama, nesuđene katedrale koju su porušili Turci.