PLAŠKI: Početak trodnevnice

Petak, 24. 7. 2009.

Prvoga dana trodnevnice svetu misu u nazočnosti stotinjak vjernika, od kojih je nekolicina došla iz susjednih župa Saborsko i Josipdol, predvodio je u koncelebraciji s domaćim župnikom fra Slavkom Antunovićem don Žarko Vladislav Ošap, svećenik Banjalučke biskupije. Don Žarko je župnik u župi Svetog Josipa u Drvaru i voditelj Centra "Vojske Bezgrešne" za Bosnu i Hercegovinu. Misa je započela molitvom svetoj Ani. Na početku naše male duhovne obnove, župnik je pozdravio današnjeg gosta-predvoditelja i sve prisutne vjernike. U svojem pozdravu, don Žarko je prenio pozdrave vjernika svoje župe, iz koje je u Plaški prije nekoliko godina doselilo nekoliko obitelji. Istaknuo je kako pravo bratsko zajedništvo proizlazi iz Boga, jer smo svi njegova djeca.

U homiliji don Žarko je, u svojem stilu živahno i upečatljivo, naglasio kako su sveti Joakim i Ana bili vrlo bogati ljudi, ali su polovicu imetka davali sirotinji. Društvo ih je odbacivalo jer nisu imali potomstva, što se smatralo grijehom i sramotom. "Joakim i Ana molili su i postili tražeći od Boga potomka, ali predajući sve u konačnici Božjoj volji. I dobili su potomka - Mariju, najsvetije stvorenje koje je ikad hodalo zemljom", rekao je propovjednik. "Nije teško postati svet, potrebno je samo odlučiti se za svetost", nastavio je don Ošap. Potom se osvrnuo na suvremenost, kad mnogi žele izbrisati Božje ime iz našeg društva, nazvavši uništavanje današnje obitelji praktičkim ateizmom, suvremenom Sodomom i Gomorom. "Najbolji put borbe protiv grijeha je preko one koju grijeh nikad nije dotaknuo - Bezgrešne Bogodorice Marije", rekao je i vjernicima ukratko izložio povijest organizacije "Vojske Bezgrešne" i život njezinog utemeljitelja sv. Maksimilijana Kolbea. Nakon mise zainteresirani su se vjernici imali prilike učlaniti u spomenutu katoličku organizaciju, koja ističe u katolicizmu veoma cijenjen put - "po Mariji k Isusu!" Predvoditelj se osvrnuo i na obilježavanje Dana žrtava Banjalučke biskupije, u spomen pobijenim katolicima iz Drvara i njihovom župniku 1941., kao i svim žrtvama u Drugom svjetskom i Domovinskom ratu. Svoj doprinos euharistijskom slavlju dao je zbor i Mario Matovina koji je svirao.

Očekuju nas još dva dana trodnevnice svetoj Ani. Nadajmo se kako će vjernici usvojiti poruke današnjeg predvoditelja slavlja koje su, uostalom, i poruke Evanđelja. Na samu svetkovinu bit će vrlo svečano. Svetoj Ani tradicionalno hodočaste vjernici ostalih župa ogulinskog dekanata, a našu će župu nakon dosta vremena posjetiti banjalučki biskup mons. Franjo Komarica. Upravo vjernici prognani iz njegove biskupije danas čine najveći dio katoličke zajednice u Plaškom.

  Vijesti - Sve