Predbožićni susret svećenika

Ponedjeljak, 14. 12. 2015.

Iz katedrale pošli su u dvoranu biskupije gdje je predavanje o braku i obitelji u svjetlu Biskupske sinode održao prof. pastoralne teologije na Teologiji u Rijeci, dr. Nikola Vranješ. Obitelj je danas izložena velikim iskušenjima. Najveći problem je individualizam: čovjek je sam sebi dovoljan i ne trebaju mu odnosi. Upravo u obitelji čovjek stvara i izgrađuje prirodne odnose prema drugima. Sinoda biskupa govori i o socijalnoj nejednakosti: mnoga djeca nemaju iste šanse za školovanje. Trebalo bi više pozornosti dati pripremi za brak. Zaboravljen je pojam krjeposti. Pogrješno viđenje seksualnosti i braka sprječava mlade na darivanje i primanje života u braku. Tako dijete nije dar nego zapreka za komfor. Predavač je govorio o obitelji prema Božjem planu. Brak se zasniva na ljubavi a to uključuje nerazrješivost. Što u takvom vremenu učiniti za obitelj? Treba polaziti i isticati ljepotu obitelji, isticati da je obitelj prirodna zajednica. Dakle, govoriti o ljepoti obitelji u kojoj se život rađa, raste. Predavač je govorio i o pastoralu samaca i pastoralu razvedenih. Razvedeni nisu isključeni iz crkvenog zajedništva. Crkva ima silno područje rada i aktivnosti u koje mogu i oni ući. Božja riječ nije nikome zatvorena kao ni karitativni rad, dobra djela, duhovna i tjelesna djela milosrđa. Razvila se rasprava. Svećenici su iznosili konkretne probleme s kojima se susreću svaki dan.