Svečano proslavljen sv. Valentin suzaštitnik Josipdola

Subota, 14. 2. 2015.

Govoreći o životu i liku sveca iz druge polovice trećeg stoljeća koji je zbog vjernosti kršćanstvu podnio mučeničku smrt od strane rimskog cara Klaudija II., propovjednik je zaključio da bi se i sam car Klaudije začudio kako je sv. Valentin postao zaštitnik zaljubljenih. Potreba je svakog čovjek biti ljubljen, no današnje poimanje ljubavi se najčešće veže uz požudu što je suprotno Kristovoj nesebičnoj ljubavi. Ljubav iskazujemo prema voljenim osobama koje imaju vrijednost koju im je dao Bog. Ono što je duša za tijelo to su u prva tri stoljeća kršćani bili za svijet. Jesmo li mi danas takvi ? – zapitao se propovjednik te poručio da se uz zagovor sv. Valentina molimo za mlade i obitelj da budu stup i temelj društva.
Uz brojne hodočasnike iz susjednih župa misi je nazočio po tradiciji i načelnik općine Josipdol Zlatko Mihaljević.

Nakon mise župnik Oštarija i Cerovnika i čuvar svetišta Gospe od Čudesa pop Ante Luketić predvodio je molitvu na grobu u 2. svjetskom ratu od strane lokalnih četnika mučki ubijenog svećenika Dragutina Fifke.

Isto tako nakon misnog slavlja ispred crkve je održano kraće druženje župljana uz kolače i piće.

jos-sv-valentin2